Sisi'den Türkiye Hakkında skandal Açıklama!

Darbe ile sesini Dünyaya duyuran Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, Kahire'nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak tanımladığı alanı ihlal etme potansiyeli taşıdığını duyurarak skandal bir açıklama yaptı.

Dünya 02.08.2020, 19:11 02.08.2020, 21:49
Sisi'den Türkiye Hakkında skandal Açıklama!

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yapmayı planladığı sismik araştırmaların, Kahire'nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak tanımladığı alanı ihlal etme potansiyeli taşıdığını duyurarak bir kez daha skandal bir açıklamanın altına imza attı.

BBS'nin haberine göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı yayınladığı açıklamada, Türkiye'nin geçen ay yayımladığı Navtex'in (Yazılı Seyir Uyarı Sitstemi) Mısır'ın egemenlik haklarını ihlal ve saldırı" anlamına geldiği kaydedildi.

Ayrıntı verilmeyen açıklamada, potansiyel ihlalin, Navtex'in sekizinci maddesinde olduğu vurgulandı. Sismik araştırmalar, doğalgaz arama çalışmalarından önceki hazırlıklardan biri olarak biliniyor.

Türkiye'nin sismik araştırma yapacağını açıklamasından sonra, Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan arasında, bölgedeki doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili gerilim artmıştı.

Yorumlar (0)