Alexa

Siyonistler Barış İstemiyor...

Filistin-İsrail barış görüşmelerinin sona erdirilmesini isteyen binlerce kişi 'Ağlama Duvarı'nda toplu ayin gerçekleştirdi.

Siyonistler Barış İstemiyor...
 Ortadoğu barışında milat olacağı iddiasıyla 9 ay önce başlayan İsrail- Filistin görüşmelerine Kudüs'teki  İsrailliler'den tepki geldi. Perşembe akşamı 'Ağlama Duvarı' önünde düzenlenen ayinli gösteriye aralarında İsrailli bakanların da bulunduğu 2 binden fazla kadın ve erkek katıldı.


İsrail Dini İşler Bakan Yardımcısı Eli Ben-Dahan ve İsrail İmar Bakanı Uri Ariel'in de bulunduğu kalabalık, ayin sırasında "ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin fermanının iptal edilmesi" için dua etti. 'Ferman' İsrail literatüründe Avrupa'daki Yahudilere karşı çıkarılan tarihi ayrımcılık yasalarını simgelemek için kullanılan bir adlandırma olarak değerlendiriliyor.

Aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi'nin organize ettiği ayin sırasında konuşan İmar Bakanı Ariel iki devletli çözüm planına karşı olduklarını belirtirken Başbakan Benyamin Netanyahu'ya da taviz vermemesi için çağrıda bulundu. İsrail Meclisi Knesset mensubu Motti Yogev ise Kerry'nin anti-semitist olduğunu ve İsrail karşıtı tutumuyla bilindiğini söyledi. Netanyahu geçen hafta sonu yaptığı açıklamada Batı Şeria'da yaşayan Yahudilerin Filistin hükümeti altında idare edilmesi gerektiğini söylemesi ile hükümet içinde de bir kriz yaratmıştı. Öte yandan ABD'li Yahudi asıllı oyuncu Scarlett Johansson'ın, işgal altındaki Batı Şeria'da üretilen SodaStream isimli cihazın reklam filminde rol almasına bir tepki de Filistin için Dayanışma Kampanyası'ndan geldi. Grup cihazın boykot edilmesini istedi.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 20:51
YORUM EKLE