Somali'de Saldırısı: 26 ölü

Somali’de Kismayu şehrinde otele düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 26 kişi hayatını kaybetti. 56 kişinin de yaralandığı belirtilen saldırı Türkiye' tarafından kınandı.

Dünya 13.07.2019, 17:19
Somali'de Saldırısı: 26 ölü

Somali’de Kismayu şehrinde büyük saldırı. Cubaland eyalet başkanı Ahmed İslam Madubi, düzenlediği basın toplantısında, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar eylemi ve sonrasındaki silahlı çatışma sonucu 26 kişinin yaşamını yitirdiğini, 56 kişinin yaralandığını belirtti.

Terör saldırısının kurbanları arasında iki ABD'li, bir İngiliz, bir Somali asıllı Kanada vatandaşı ve 3 Kenyalı bulunduğunu açıklayan Madubi, 2 Çin vatandaşının da yaralılar arasında olduğunu dile getirdi.

Güvenlik kaynakları 5 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı. Başka bir kaynak ise olayda ölen gazeteci sayısının 2 olduğunu kaydetmişti.

Saldırı sırasında bölgenin önde gelen isimleri ve bazı milletvekilleri otelde yerel seçimlere ilişkin istişare toplantısı yapıyordu. Saldırıyı terör örgütü Eş-Şebab üstlendi.

Başkent Mogadişu'nun yaklaşık 500 kilometre güneyindeki liman kenti Kismayu, ağustos ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor.

Türkiye'den Saldırıya kınama mesajı

Türkiye, Somali'nin güneyindeki Kismayu şehrinde bir otele düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı şu açıklamada bulundu:

"Somali'nin Kismayu şehrinde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, dost ve kardeş Somali hükümeti ile Somali halkına başsağlığı diliyoruz." 

Yorumlar (0)