Alexa

Son dakika: Suudi Arabistan petrol üretimini durdurduğunu açıkladı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, İran destekli Husilerin Aramco saldırısından sonra petrol üretini geçici olarak durdurduklarını açıkladı.

Son dakika: Suudi Arabistan petrol üretimini durdurduğunu açıkladı

Son dakika habere göre Suudi Arabistan petrol üretimini durdurduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, İran destekli Husilerin Aramco saldırısından sonra petrol üretini geçici olarak durdurduklarını belirtti.

Bakan  Abdulaziz bin Selman, iki petrol tesisinin geçici olarak kapatılması nedeniyle Suudi Aramco'nun üretiminin yarısındaki azalmanın stoklar yoluyla dengeleneceğini söyledi.

Wall Street Journal'ın haberine göre, üretimin durdurulması bir günde neredeyse beş milyon varil ham petrol üretimini etkileyecek. Bu miktar, dünyanın günlük petrol üretiminin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor.

Bloomberg'de yer alan yorumda ise petrol fiyatlarının bu saldırıdan etkilenmesi için hasarın büyüklüğünün ne kadar sürede tamir edilebileceğinin bilinmesi gerektiğine işaret edildi. Bilgi yokluğunun ise petrol ticareti ile ilgilenen yatırımcıları, en kötü senaryoyu düşünmeye iteceği belirtildi. Yorumda, vurulan Abqaiq petrol tesisisinin, Suudi Arabistan'daki en önemli tesis olduğu da vurgulandı.

Saldırı sonrası açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in diplomasi yapıyormuş gibi davranırken, Tahran'ın Suudi Arabistan'a yönelik 100'e yakın saldırının arkasında olduğunu" söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump da saldırıdan sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşerek saldırıyı kınamış, ülkesinin Suudi Arabistan'ın güvenlik ve istikrarını destekleyen her konuda iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 02:14
YORUM EKLE