Yandex Metrika

Srebrenitsa katliamının 17. yıldönümü

Srebrenitsa katliamının 17. yıldönümünde Sırplar, yeni bir provokasyon peşinde. Sırplar şimdi de soykırımda hayatlarını kaybedenlerin defnedildiği Potoçari Şehitliği'nin hemen üst tarafına kilise inşa ediyor.

Srebrenitsa katliamının 17. yıldönümü
10 Temmuz 2012 Salı 22:13

Boşnaklar, söz konusu kilisenin altında, katliamda öldürülenlerin toplu mezarının bulunduğuna dikkat çekiyor. Köy sakinleri, kilisenin yakınında daha önce açılan toplu mezarda 137 kişiye ait kalıntıların çıktığını hatırlatıyor. Kilisenin inşasına karşı çalışma yürüten Boşnakların kurduğu komitenin başkanlığını yapan ve soykırımda çok sayıda akrabasını kaybeden Şehida Abdurahmanoviç, yaptığı açıklamada, bir dini yapı olarak kiliseyle hiçbir sorunları olmadığını ancak inşaat alanının Boşnaklar için sorun olduğunu söyledi.


Ağaçlarla avunuyor


Soykırımın yıl dönümü yaklaştıkça, Boşnakların acısı yeniden alevleniyor. Boşnak aileleri erkeksiz, çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan soykırımın acısı, aradan geçen 17 yıla rağmen hiç azalmamış. Yüreği her gün hançerlenen annelerden biri de Srebrenitsa'nın Vidikovats semtinde yaşayan Hatice Mehmedoviç. Soykırımda eşini, 2 oğlunu ve çok sayıda yakınını kaybeden Hatice Mehmedoviç, bahçesine bir zamanlar çocuklarının diktiği ağaçlarla teselli buluyor.


Ölüm sessizliği


11 Temmuz, tarihin gördüğü en büyük soykırımlardan biri olan Srebrenitsa'nın 17. yıldönümü. Birkaç günde katledilen 11 bine yakın erkek ve gençten geriye, kimliği dahi tespit edilemeyen ve çoğu torbalarda saklanan milyonlarca kemik ve arkalarından dökülen kanlı yaşlar kaldı. Katiller serbest, öldürülen masum insanların kemikleri torbalarda, yakınlarını kaybetmiş Boşnak anneler ve eşler ise hâlâ gözyaşlarıyla kayıplarını arıyor.


Srebenitsa katliamının 17. yıl dönümünde Sırplar, yeni bir provokasyon peşinde. Sırplar şimdi de soykırımda hayatlarını kaybedenlerin defnedildiği Potoçari Şehitliği'nin hemen üst tarafına kilise inşa ediyor. Daha da korkunç olanı, Kilise'nin altında bulunan toplu mezarlar. Soykırımın yıldönümüne sayılı günler kala, Boşnaklar inşaata tepki gösteriyor. Sırp nüfusun yaşamadığı bir  bölgeye kilise inşa edilmesinin tek bir amacı var. Tehdit ve gözdağı.


Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu Potoçari Şehitliği'nin hemen üst tarafına yaptırılan kilisenin inşaatı tüm tepkilere rağmen devam ediyor. Srebrenitsa soykırımının 17. yıl anma törenlerine az bir süre kala, Potoçari'deki şehitliğin hemen üst tarafına geçen yıl yaptırmaya başlanan ve tüm tepkilere rağmen Sırplar tarafından inşası devam eden kilise, Bosna-Hersek'te yeniden tartışılmaya başlandı. Srebrenitsa kurbanlarının yakınları, bölgede Sırp nüfus olmamasına rağmen şehit mezarlarının hemen üst tarafına kilise yaptırılmasının provakasyon amacı taşıdığını iddia etti.


Kilisenin altı toplu mezar


Srebrenitsa kenti yakınlarında bulunan Budak köyünde yaşayan Boşnaklar, söz konusu kilisenin altında, katliamda öldürülenlerin toplu mezarının bulunduğuna dikkat çekti. Köy sakinleri, kilisenin yakınında daha önce açılan toplu mezarda 137 kişiye ait kalıntıların çıktığını hatırlattı. Kilisenin inşasına karşı çalışma yürüten Boşnakların kurduğu komitenin başkanlığını yapan ve soykırımda çok sayıda akrabasını kaybeden Şehida Abdurahmanoviç, yaptığı açıklamada, bir dini yapı olarak kiliseyle hiçbir sorunları olmadığını ancak inşaat alanını Boşnaklar için sorun olduğunu söyledi.


Amaç katliamları saklamak


Abdurahmanoviç, şöyle konuştu: "Kilisenin yapım amacı burada yaşanan katliamları saklamak. Bu yüzden inşaat için aceleediyorlar. Kilisenin etrafında hiçbir ev yok, burada kimse yaşamıyor. Yani kilisenin burada bulunması anlamsız. Kiliseyi Sırpların yaşadığı yerlere, maddi olarak biz de bu konuda yardımcı olacağız. Srebrenitsa şehitliğinin üzerine kurulan bu kilise sadece kışkırtma amacı taşıyor." Bosna Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin Potoçari Şehitliği'nin etrafında daha çok kilise yapmayı planladığını ileri süren Srebrenitsalı Boşnaklar, bu inşaatların stratejik planın bir paraçası olduğunu, böylelikle kiliselerin alanındaki mezarların Sırplara ait olmasını hedeflediklerini iddia ediyor. Geçen yıl yapımına başlanan kilise için Srebrenitsa Belediyesi inşaat çalışmalarını durdurma kararı vermiş, Bosna Sırp Cumhuriyeti Alan Düzenleme Bakanı Srebrenka Goliç ise bu kararı kaldırarak inşaatın yeniden başlamasını sağlamıştı.


Çocuklarını diktiği ağaçlarla teselli buluyor


Sırplar, tahriklerine devam ederken katliamın yıl dönümü yaklaştıkça, Boşnakların acısı yeniden alevleniyor. Soykırımda eşini, 2 oğlunu ve çok sayıda yakınını kaybeden Hatice Mehmedoviç, bahçesine bir zamanlar çocuklarının diktiği ağaçlarla teselli buluyor. Boşnak aileleri erkeksiz, çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan soykırımın acısı, aradan geçen 17 yıla rağmen hiç azalmamış. Yüreği her gün hançerlenen annelerden biri de Srebrenitsa'nın Vidikovats semtinde yaşayan Hatice Mehmedoviç. Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı olarak da görev yapan 60 yaşındaki Hatice Mehmedoviç, soykırımda eşini, 2 oğlunu ve yakın akrabalarının tümünü kaybetmesi nedeniyle büyük bir yalnızlık yaşıyor. Bir taraftan Srebrenitsa halkının yaşadığı soykırımı dünyaya duyurma mücadelesi veren Mehmedoviç, diğer taraftan evinde yalnız başına kaldığı zaman bir zamanlar çocukları tarafından bahçeye dikilen ağaçlarla teselli oluyor. Sırp askerleri, 17 sene önce oğulları Azmir ve Almir'i, kocası Abdullah'ı ve akrabası olan onlarca erkeği katletti. Boşnak komşuları ise ya öldürüldü ya sürüldü.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.