Stoltenberg, Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "S-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

Dünya 18.07.2019, 12:01 18.07.2019, 12:49
Stoltenberg, Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliğinin F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlı olduğunu söyledi. S-400 meselesini küçümsemediğini, ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasına sahip olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Aspen Enstitüsü tarafından ABD'nin Colorado eyaletinde düzenlenen yıllık güvenlik konferansında Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 alım sürecini yakından takip ettiklerini ve konuyu ilgili birimler arasında konuştuklarını anlattı. Stoltenberg, "Ne tür savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Fakat NATO için önemli olan şey (bu sistemlerin NATO sistemleriyle) uyumlu çalışıp çalışmamasıdır." dedi.

"Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır"

Stoltenberg, "Türkiye'nin aldığı S-400 sistemleri NATO'nun hava savunma sistemine entegre olmayacak çünkü bunlar bir arada çalışabilir sistemler değil. Zaten Türkiye de böyle bir talepte bulunmadı." ifadelerini kullanarak, Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlı olduğunu belirterek, "S-400 meselesini küçümsemiyorum ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye, DEAŞ'la mücadelede anahtar bir müttefiktir. Türkiye ayrıca Balkanlarda, Kosova'da ve Afganistan'da birçok NATO operasyonlarına katkı sağlıyor. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye, S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye NATO'nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı, öyle olmaya da devam edecek. Ancak geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim çünkü Türkiye artık F-35 programının bir parçası olmayacak." dedi.

S-400 alımının ardından Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması gibi bir tartışmanın olup olmadığı şeklindeki soruyla ilgili de konuşan Stoltenberg, "Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve hiçbir müttefik böyle bir konuyu gündeme getirmedi çünkü görüyoruz ki hepimiz bir diğerine bağımlıyız." dedi.

Stoltenberg, S-400 ile başlayan anlaşmazlığı çözemedikleri durumda da bunun ittifaka etkisinin minimum olması için çalışacaklarını belirtti.

Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağını kaydeden Stoltenberg "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir." diyerek, ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir." dedi.

Yorumlar (0)