Suriye ayak sürüyor...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Suriye'nin kimyasal silahların imhası sürecinde ayak sürüdüğünü, ABD yönetiminin bu durumdan derin kaygı duyduğunu söyledi.

Dünya 31.01.2014, 11:13 31.01.2014, 11:19
Suriye ayak sürüyor...

 

 ABD yönetimi, Suriye'nin kimyasal silahların imhası sürecinde "ayak sürümesinden" derin kaygı duyduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, "ABD, Suriye hükümetinin, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2118 sayılı kararı ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) İcra Konseyi kararlarının şart koştuğu biçimde kimyasal materyallerin tamamını Lazkiye limanına ulaştırmaması hakkında derin kaygı duymaktadır" ifadesini kullandı.

KSYÖ İcra Konseyi'nin en tehlikeli kimyasalların ortadan kaldırılmasının tamamlanması için belirlediği tarih olan 31 Aralık'tan bu yana 1 ay geçtiğini, Suriye'deki tüm kimyasalların ortadan kaldırılmasının tamamlanması için öngörülen tarihe ise 6 gün kaldığına dikkati çeken Psaki, tüm bu zaman içerisinde Suriye rejiminin, kimyasalların yüzde 5'inden azını limana taşıdığını belirtti.

Suriye'nin kimyasal materyaller konusunda "ayak sürüdüğünü" ve hızlanması gerektiğini vurgulayan Psaki, "Suriye, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi ve BMGK'nın 2118 sayılı kararı altındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için gerekli adımları derhal atmalı ve (kimyasalları) ortadan kaldırma çabalarının uzun aralardan sonra değil, düzenli biçimde yürütülmesini sağlamalı. Hepimiz biliyoruz ki Suriye rejimi bu silahları hareket ettirme kapasitesine sahip, çatışmalar sırasında bunlar birden çok kez hareket ettirilmişti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da raporlarında bu kapasiteye resmen dikkat çekmişti" diye konuştu.

Bu kimyasalları ortadan kaldırmaya yönelik uluslararası operasyonun tam şekilde yürürlükte olduğunu ve operasyonun, Suriye kimyasalları Lazkiye'ye ulaştırma yönündeki sorumluluklarını yerine getirdiğinde ilerlemeye hazır olduğunu kaydeden Psaki, kimyasal silahların imhasında rol alacak ABD gemisi USS Cape Ray'in yola çıktığını ve yakında Akdeniz'e varacağını söyledi.

Psaki, "İlerleme eksikliği ve artan maliyetin sorumluluğunun sadece Suriye'nin üzerinde olduğundan hiçbir şüphe duyulmamalı. Uluslararası toplumun, rejimi, kimyasal silah programını hızlı biçimde yok etme taahhüdünü yerine getirmesini sağlaması kritik önem taşımakta" dedi.

Beyaz Saray da Suriye rejimine, taahhütlerini yerine getirmesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, "Esed rejimi, bu kimyasalları, ortadan kaldırılmalarını kolaylaştırmak, güvenli biçimde taşımakla sorumlu. Bu sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz" ifadesini kullandı.
Yorumlar (0)