Suriye'de Köklü Değişim...

Rusya ve ABD'nin son halini verdiği Suriye anayasası taslağında Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Arap ibaresinin çıkarılacağı iddia edildi. Söz konusu değişiklikle ülke, 1932-1958 yılları arasında kullandığı ismine geri dönmüş olacak.

Dünya 26.05.2016, 14:01
Suriye'de Köklü Değişim...
Yaklaşık 5 yıldan fazla süredir iç savaş ve çatışmaların sürdüğü Suriye için yeni anayasa tasarısı hazırlandığı ve söz konusu tasarının nihai şeklinin ABD ve Rusya tarafından verildiği öne sürüldü.

Gulf News muhabiri Sami Moubayed'in haberine göre; taslakta, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin adı "Suriye Cumhuriyeti" olarak değiştirilecek. Arap ibaresinin kaldırılmasıyla ülke 1932-1958 yılları arasındaki ismine dönmüş olacak. Suriyeli milletvekilleri tarafından hazırlanan ve Mart ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a sunulan taslakta Esed'in yetkileri azaltılıyor. Lavrov'un, söz konusu taslağı ABD'li mevkidaşı John Kerry ile paylaştığı ve müzakere edildiği belirtildi.

ABD ve Rusya'nın, yeni anayasayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının öngördüğü 1 Ağustos tarihine yetiştirmeye çalıştığı bildirildi.

Öte yandan El Arabiya televizyonu, Suriye'nin yeni anayasa tasarısında sadece Suriye Arap Cumhuriyetinden, Arap ibaresinin kaldırılmasından ibaret olmadığını duyurdu. El Arabiya haberinde, Suriye'nin hali hazırdaki anayasasındaki devlet başkanının dininin yazıldığı kısmın kaldırılacağını belirtti. Yeni anayasada ayrıca resmi yeminlerde, "Allah'a yemin ederim" ibaresinden Allah lafzı kaldırılarak, sadece "Yemin ederim." şeklinde değiştirilecek.
Yorumlar (0)