Alexa

Suriye Müslüman Kardeşler Parti Kuruyor

Suriye Müslüman Kardeşler Siyasi Büro Şefi Ali Sadreddin el-Beyanuni, Suriye`yi demokratik çok partili sivil yönetime taşımak için parti kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Suriye Müslüman Kardeşler Parti Kuruyor

Suriye`deki halk direnişine destek vermek için Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı`nın düzenlediği `Müslüman Kardeşler: Devam Eden Yürüyüş` başlıklı konferansın sonuç bildirisi basın açıklamasıyla duyuruldu. Suriye Müslüman Kardeşler Lideri Riyad Şakfa, direnen Suriye halkının özgürlük mücadelesini desteklediklerini, 2 gün süren konferansta Suriye`deki son gelişmelerin ve Esed sonrası Suriye`nin durumunun değerlendirildiğini ifade etti.

Esed`in Suriye`yi yıllarca demirden yumrukla yönettiğini, ülkede birçok katliam gerçekleştirdiğini hatırlatan Şakfa, ``Mübarek Ramazan ayı içinde Suriye halkı zafer kazanacak. Rejim zalim olsa da sabırla mücadeleye devam eden Suriye halkı daha güçlü. Suriye`de sadece Müslümanlar değil, rejime karşı gelen herkes yıllardır Esed`in zulmüne uğradı`` dedi.

Sonuç bildirisini açıklayan eski Suriye Müslüman Kardeşler Başkanı ve Siyasi Büro Şefi Ali Sadreddin el-Beyanuni, hiç kimseyi dışlamadan bütün grupları bünyesinde toplayan, Suriye`deki siyasi oluşumlarla işbirliği içinde olan bir parti kurmayı hedeflediklerini, Suriye`yi demokratik çok partili sivil yönetime taşımayı amaçladıklarını söyledi.

-Güç birliği çağrısı...-

Suriye`deki bütün ulusal güçlere, destek olma çağrısı yapan Beyanuni, Suriye`de halkın yeni bir tarih yazdığını, saldırı ve katliamlara rağmen, genç-yaşlı kadın-erkek çocuk-büyük hep birlikte özgürlük ve onur mücadelesi verdiğini, Uluslararası kanunlara rağmen BM Suriye halkını korumak için hiçbir şey yapmadığını kaydetti. Suriye`deki bütün grupların güçlerini rejime karşı birleştirmesi gerektiğini belirten Beyanuni, sözlerine şöyle devam etti:


``Siyasi parti kurmak için teşkilatımız uzun süredir uygun zamanı bekliyor, halk hareketleri başladığından bu yana bağımsız bir parti kurmak istiyoruz. Bütün ülkelerle bağlantımız var. Bugüne kadar Suriye halkının direnişine katılmayan bütün grupları, rejimin batan gemisini bırakmaya ve vatanı savunmaya çağırıyoruz. Suriye`ye destek veren herkese teşekkür ediyor ve bütün devletlerden Esed rejimi ile ilişkilerini kesmelerini istiyoruz.``

-``Yeter artık rejimi bırakın``-

Müslüman Kardeşler Şura Meclisi Başkanvekili Hasan Hattab, ``Suriye parlamentosunda menfaatleri için oturanlara sesleniyorum. Yeter artık, durum kötüleşiyor, rejimi bırakın ve Suriye halkını destekleyin`` dedi.

Rusya`nın BM`nin Suriye rejimine yaptırım kararını 3 kez veto etmesini hatırlatan Hattab, insanlığın Rusya yönetiminin duruşunu unutmayacağını, Rusya parlamentosunun Suriye`ye bakışlarını değiştirmesi gerektiğini kaydetti.

Yönetim Kurulu Sözcüsü Mulhem Durubi, Esed sonrasına yönelik bir soru üzerine, ekonomik hukuki ve siyasi çalışmalar yapıldığını, Suriye muhalefeti olarak Esed sonrasındaki özgür döneme hazır olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 23:16
YORUM EKLE