Suriye'de Esed katliamı...

Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 10'u çocuk 65 kişi öldü.

Dünya 29.09.2013, 08:43 29.09.2013, 08:46
Suriye'de Esed katliamı...

 Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 10'u çocuk 3'ü kadın, 65 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının bulunduğu bölgelere havan topu, roket ve uçaklarla gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 26, Dera'da 14, Hama'da 8, Humus'ta 7, Kuneytra'da 4, Halep'te 3, İdlib'te 2 ve Deyru'z Zor'da bir olmak üzere 65 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ölenler arasında 20 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin de bulunduğu kaydedilen açıklamada, operasyonlar esnasında rastgele açılan ateş sonucunda çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Tevhid Tugayı'nın Hama kentinde 20'den fazla köyün denetimini ele geçirdiği ve Humus kenti üzerinde rejimin kuşatmasını kırmaya çalıştığı kaydedildi.

Tugayın Hama'da Hora beldesinin kontrolünü ele geçirdiğine işaret edilen açıklamada, silahlı muhaliflerin belde ve çevre köylerde rejim güçlerine ağır zayiatlar verdiği belirtildi.

Esed güçlerinin, Başkent Şam'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgeleri roket ve havan toplarıyla vurduğu kaydedilen açıklamada, Şam yönetimine bağlı savaş uçaklarının İdlib çevresindeki bölgeleri "varil" bombalarıyla vurduğu bildirildi.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu