Suriyeli Komutan: “34 kez kimyasal kullanıldı“

Suriye'nin kimyasal silah programının eski üst düzey sorumlularından Tuğgeneral Zahir el Sakat, Esed'in 34 kez kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Dünya 23.09.2013, 11:05 23.09.2013, 11:14
Suriyeli Komutan: “34 kez kimyasal kullanıldı“

Sakat, Beşşar Esed yönetiminin iç savaşta en az 34 defa kimyasal silah kullandığını söyledi.

Saf değiştirdikten sonra ilk kez İngiliz gazetesi Daily Telegraph'a konuşan Sakat, emri bizzat Esed'in verdiğini belirtti.

Eski tuğgeneral, isyanın ilk başladığı Dera'da 5. Birlik'te görev yaptığı sırada üç defa kimyasal kullanmasının istendiğini anlattı. İlk emrin geçen ekimde geldiğini söyleyen Sakat, muhaliflerin elindeki Şeyh Mesken, Herak ve Busra'da kokusu çamaşır suyuna benzeyen fosjen ve klor bazlı iki farklı maddeden yapılan silahların kullanılmasının istendiğini belirtti.

Bu silahları kullanmamak için kapsüllere sulandırılmış çamaşır suyu yerleştirdiğini söyleyen Sakat, "Başta bunun aynı zehirli madde olduğuna inanmışlardı. Yüzlerce çocuğun hayatını kurtardım" dedi.

'İSRAİL'DEN ÇEKİNDİLER'

Sakat'a göre, Esed Batı'nın inandığının aksine 14 değil 34 defa kimyasal silaha başvurdu. Eski yetkili, en tehlikeli kimyasalların İsrail'e yakın yerlerde kullanılmasından da kaçınıldığını savundu. Sakat, üstlerinin şüphesini çektikten sonra ilkbaharda Ürdün'e kaçtığını söyledi.

CENEVRE'YE KOŞULLU YATIRIM

Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmed Carba, Cenevre'de toplanacak barış konferansına 'tam yetkili geçiş hükümeti kurulması halinde' katılacaklarını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'sa kimyasal imha planının denetlenmesi için askeri gözlemci göndermeye hazır olduklarını söyledi.

Akşam

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu