Suriye'li Muhaliflerden Şeriat Çağrısı...

Suriye'de Esad yönetimine karşı savaşan muhalifler ülkedeki farklı gruplara şeriat çağrısı yaptı.

Dünya 25.09.2013, 15:12 25.09.2013, 15:17
Suriye'li Muhaliflerden Şeriat Çağrısı...

 SURİYE'deki silahlı muhaliflerin arasındaki kilit gruplar ortak bir açıklama yaparak Suriye Ulusal Koalisyonu'nu tanımadıklarını duyurdu ve bölünmeleri ortadan kaldırmak için şeriat çatısı altında birleşme çağrısı yaptı.

Suriye'deki 13 silahlı muhalif grup tarafından yapılan ortak açıklamada "Suriye Ulusal Koalisyonu ve önerdikleri Ahmed Tomeh liderliğindeki hükümet hiçbir şekilde bizi temsil etmiyor ve onları tanımıyoruz" denildi.

Açıklamada, ortak bir İslami birlik altında toplanma çağrısı yapılarak şöyle denildi:

"İmza koyan güçler olarak, tüm askeri ve sivil güçleri yasamanın tek kaynağı olacak şeriata dayanan açık bir İslami çatı altında birleşmeye çağırıyoruz."

Açıklamaya katılan 13 grup arasında Özgür Suriye Ordusu ile Halep yakınlarında faaliyet gösteren Liva el Tevhid ve El Kaide ile bağlantılı olduğu söylenen El Nusra Cephesi de yer alıyor.

MÜFETTİŞLER YENİDEN SURİYE'DE

Bu arada Birleşmiş Milletler kimyasal silah müfettişleri de kimyasal silah kullanıldığına dair suçlamaları araştırmak üzere bugün yeniden Suriye'ye gitti. Müfettişler, iddiaları araştırmak üzere 19 Ağustos'ta Suriye'ye gitmiş ancak araştırmaları 21 Ağustos'taki kimyasal saldırı ile bölünmüştü. Olaydan birkaç gün sonra bu saldırıyla ilgili iddiaları araştıran uzmanlar, geçtiğimiz günlerde de bir rapor sunmuştu. Müfettişler suçlamaları araştırmak üzere bugün yeniden Suriye'de.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu