Alexa

Suriye'li tarafların ilk görüşmesi...

Suriyeli tarafları aynı odada yüz yüze getiren ilk toplantı sona erdi. Toplantıda sadece İbrahimi'nin konuştuğu, öğleden sonra bir görüşme daha yapılacağı bildirildi.

Suriye'li tarafların ilk görüşmesi...
 Suriyeli tarafları aynı odada yüz yüze getiren ilk toplantı sona erdi.

Yaklaşık 30 dakika süren ve Suriyeli muhalefet ve rejim heyetlerini iç savaşın başlamasından üç yıl sonra ilk kez bir araya getiren toplantı, İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM ofisinde yapıldı. İlk görüşmede tarafların konuşma yapmadığı, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin heyetlere hitap ettiği kaydedildi.

U şeklindeki bir masa etrafında toplanan Suriyeli heyetlerin karşılıklı oturduğu, masanın diğer kenarında da İbrahimi ve diğer BM yetkililerinin bulunduğu kaydedildi.

Bugün öğleden sonra yerel saatle 16:00'da tekrar toplanmak üzere mutabakata varıldığı duyuruldu. 

İlk toplantının sona ermesinin ardından Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyetinden Enes el-Abde, gazetecilere toplantı hakkında bilgi verdi.

Abde, İbrahimi'nin yaklaşık 30 dakika boyunca konuştuğunu ve konuşmasında bu görüşmelerin temelinin Cenevre-1 Bildirisi'nde kabul edilen ilkeler olduğunu söylediğini belirtti. 

Abde, "İbrahimi ayrıca şunu açıkça ortaya koydu. Bu konferans ve bu müzakereler siyasidir. Bunun amacı Cenevre-1'i uygulamaktır. Ayrıca Suriye halkının acılarını dindirmek gerektiğini vurguladı. Bugün ve yarın iki heyet arasında güven artırmayı sağlayacak tedbirleri konuşacağız" dedi. 

-Aynı odadalar ama doğrudan iletişim yok

Taraflar öğleden sonra yapılacak toplantıda aynı odada bulunacak ancak birbirleriyle konuşmayacak. Heyetler BM temsilcisi İbrahimi aracılığıyla iletişimde olacak. 

Yüz yüze yapılacak ikinci toplantıda ilk gündem maddesinin bazı bölgeleri kuşatma altında bulunan Humus'taki insani durum olacağı bildirildi. Taraflar bu toplantıda Humus'ta ateşkesi konuşacak. 

Abde, bu konu hakkında Cenevre-2 konferansı öncesinde de ABD, Rusya, BM ve Kızılhaç ile çalışmaların yürüdüğünü söyledi ve bu çalışmalarda şu ana kadar ilerleme sağlandığını kaydetti. Abde, Kızılhaç'ın insani yardımın dağıtımı ve güvenli koridorlar oluşturulması için hazırlıklarını yaptığını söyledi. 

- İlk odak noktası Humus'ta ateşkes

Şu anda Humus'a odaklandıklarını ifade eden Abde, Humus'ta bir veya iki haftalık bir ateşkesten sonra bunu Halep ve Şam gibi diğer bölgelere genişletmeye bakacaklarını ve tutukluların değişimi konusunu konuşacaklarını bildirdi. 

Abde, "İki gün sonra, pazartesi ya da salı günü siyasi görüşmeleri ve geçiş yönetimi kurulmasını konuşmaya başlayacağız" diye konuştu. 

- "Katilleri temsil edenlerle oturmak kolay değildi"

İlk kez aynı masada otururken neler hissettiği sorulan Abde, "Karışık hislerdi. Şam'daki katilleri temsil edenlerle oturmak bizim için kolay değildi. Ama bunu Suriye halkının ve çocuklarının iyiliği, Suriye'nin geleceği için yaptık. Buraya gelmekle çok cesur bir karar aldık. İyi sonuçlar almak için elimizden geleni yapacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 15:24
YORUM EKLE