Alexa

Suriyeliler'e eve dönme çağrısı...

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Cenevre-2 Konferansı'na gelme nedenimiz, Ortadoğu'da yıkımın önüne geçmek. Ülke dışına giden Suriyeliler'in evlerine dönmesini istiyoruz" dedi.

 Suriyeliler'e eve dönme çağrısı...

 Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İsviçre'nin Montrö kentindeki konferansa katılma nedenlerinin, Ortadoğu'da yıkımın önüne geçmek olduğunu ifade ederek, ülke dışına giden Suriyeliler'e evlerine dönme çağrısı yaptı.

Muallim, Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından ilk kez muhalifler ve rejim temsilcilerinin masaya oturmasını sağlayan Cenevre-2 Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, başkanlık ettiği heyetin ülkesinin acılarını taşıdığını söyledi.

"Devletinin yıkımını gören bir neslin ümitlerini taşıyoruz. Evlerinden edilen her bir ailenin ümidini taşıyoruz" ifadelerini kullanan Muallim, her çocuğun okula gitme hakkı, her kadının kaçırılma korkusu olmadan evinden çıkma hakkı olduğunu kaydetti.

Muallim, "Maalesef terörizm ithal eden değişik gruplar şu an bizimle aynı salonda bulunuyorlar. Benim ve Suriye halkı için Suriyelilerin kanı elinde olan bu grubun bizimle oturması utanç vericidir" ifadesini kullandı.

Muhalifleri, "uluslararası medyayı yalanlarla beslemekle" itham eden Muallim, "büyük Suriye devrimi" adı altında sivillerin öldürüldüğünü savundu. Muhalif hareketi "terörizm" olarak niteleyen Muallim, "Bu sadece Suriye ile sınırlı kalmayacak. Komşularımız işte bunu anlamıyor. Komşularımız ya sessiz kalıyorlar ya da teröristlerin yanında yer alıyorlar" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Suriye'de teröristleri desteklemekle" suçlayan Muallim, "Komşunuzun evi yanarken, sizin eviniz güven içinde olamaz" ifadesini kullandı. Suriye'nin komşularının, muhaliflerin ülkede yaptıklarını "kutsadığını" savunan Muallim, "Suriye, özgür bir ülke olarak kendini uygun gördüğü biçimde korur" dedi.

Kimyasal silahlar adı altına bazı bilgiler üretildiğini öne süren Muallim, buna kendileri dahil uluslararası toplumdan kimsenin inanmadığını savundu.

Suriye'yi eskiden sömürenlerin bile aniden ülkenin dostu kesildiğini ve ülkeyi bölmeye çalıştıklarını söyleyen Muallim, "Şimdi de Suriye halkı ile beraber konferansa katılıyorlar. Militanlar Suriye halkı adına konuşacak gibi yapıyorlar ancak onlar vatan hainidir" ifadelerini kullandı.

Suriye'de gerçekleri göstermeleri için gazetecilere kapılarının açık olduğunu ifade eden Muallim, bunun sayısız örneği olduğunu, kapıları insani yardım kuruluşlarına da açtıklarını kaydetti.

 

- Ban Ki-mun'dan Muallim'e süre uyarısı

 

Muallim, "devletlerin gizli biçimde terörizmi desteklerken, bunu açıkça söylemedikleri" değerlendirmesini yapmasının ardında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun araya girerek süresini aştığı uyarısında bulundu. Bunun üzerine Muallim, "Konu Suriye, konuşmaya devam etmek istiyorum" dedi ve konuşmasını sürdürdü.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Çin'in, Suriye'nin egemenliğinin yanında, Rusya'nın da samimi bir müttefik olduğunu söyledi.

Konferansa gelme nedenlerinin, Ortadoğu'da yıkımın önüne geçmek olduğunu söyleyen Muallim, ülke dışına giden Suriyeliler'e de seslenerek evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Muallim, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e hitaben, Suriye halkından başka kimsenin Suriye hükümetine meşruiyet sağlamaya karar veremeyeceğini ifade ederek, "Suriye'nin kaderini belirleyecek olan, Suriye halkıdır" dedi.

Muallim'in konuşmasının sonunda ise Ban, Muallim'in süresini oldukça aştığına atıfta bulunarak, "Maalesef yapıcı hava dağıldı" değerlendirmesini yaptı.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 13:29
YORUM EKLE