banner434

SWIFT nedir, SWIFT Sistemi Ne İşe Yarar?

Rus bankalarının SWIFT ödeme sisteminden çıkarması ile ilgili haberlerin yayılması üzerine SWIFT sistemi nedir, ne demektir sorusu araştırılmaya başladı.

Dünya 27.02.2022, 12:30 27.02.2022, 12:58
SWIFT nedir, SWIFT Sistemi Ne İşe Yarar?

"Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılıyor" haberlerinin çıkması üzerine insanlar, 'SWIFT nedirSWIFT sistemi ne demektir?' merak etmeye başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve Avrupa Birliği`nin Rusya`yı SWIFT küresel interbank ödeme sistemi dışına çıkarmama kararı aldıklarını açıkladı. 

Batılı ülkeler Rus bankalarını SWIFT ödeme sisteminden çıkarıyor. Yapılan açıklamalarda, "Rusya'yı uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha da izole etmeye kararlıyız" denildi. Şimdi insanlar merak ediyor; peki SWIFT nedir, Ne Demektir?

SWIFT nedir?

SWIFT, paranın hızla sınır tanımadan bir yerden bir yere gönderilmesini sağlayan uluslararası mali yapılanma sistemidir. İngilizce olarak Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication yani Küresel Bankalararası Finansal İletişim Birliği'nin kısaltmasından oluşmaktadır. Swift kodu yurtiçinde ya da yurtdışında yer alan bütün banka hesaplarına döviz transferi yapılacağı zaman ihtiyaç duyulan koddur. 

Rusya bu yaptırım ile SWIFT sisteminden çıkarılırsa dünya ticaretinden soyutlanır. Vladimir Putin'in devlet başkanı olduğu Rusya'nın doğalgaz ve petrol satışından doğan alacaklarının önüne geçilmiş olacak. Doğalgaz ve petrol satışı Rusya ekonomisi için oldukça önemli.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)