Taraflar Cenevre'de Görüşmede...

Suriye muhalefeti ve Esed yönetiminin temsilcileri Cenevre'de bu sabah yeniden masaya oturdu.

Dünya 26.01.2014, 17:29 26.01.2014, 17:34
Taraflar Cenevre'de Görüşmede...
Suriye’de iç savaşı sona erdirebilmek için Cenevre’de masaya oturan muhalefet ile rejimin temsilcileri arasında yüzyüze görüşmelere devam ediliyor.

BM sözcülüğü tarafından verilen bilgiye göre, Suriye muhalefeti ve rejim heyetleri, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin arabuluculuğunda bu sabah yeniden bir araya geldi.

Görüşmelerin ilk aşamasında BM temsilcisi aracılığıyla konuşan tarafların bugünkü toplantıda, rejim tarafından abluka altında tutulan Humus’a insani yardım ulaştırılması konusunu ele aldıkları öğrenildi.

Tarafların hafta sonunda yaptıkları görüşmeler, “müzakere” değil, "istişare" olarak tanımlanıyor. İstişareler, öncelikle insani yardımlar ve güven artırıcı önlemler üzerine odaklanırken, tarafların pazartesi müzakerelere geçmesi hedefleniyor.  

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, dün yaptığı basın toplantısında görüşmelerin, uluslararası toplum tarafından 2012'de kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi temelinde yapılacağını kaydetmişti. Cenevre-1 Konferansı Bildirisi, Suriye’de iç savaşa son verme hedefiyle siyasi bir geçiş sürecinin başlatılmasını ve geçici bir hükümet kurulmasını öngörüyor.
Yorumlar (0)