Alexa

Tayland'da gizemli savaşçılar...

Gösteriler sırasında birden bire ortaya çıkan ve göstericileri koruyan savaşçılara "Karpuz Askerleri" adı da veriliyor.

 Tayland'da gizemli savaşçılar...
 Tayland'da yönetim karşıtı göstericileri hedef alan bombalı saldırılar, kutuplaşmanın arttığı ülkede taraflar arasında silahlı çatışmalara yol açacağı ve ordunun olaylara nasıl müdahale edeceği ile ilgili tartışmalara neden oldu.

Tayland basınında hemen her gün eski Başbakan Yardımcısı Sutep Tagsuban'ın liderliğini yürüttüğü Halkın Demokratik Reform Komitesi tarafından düzenlenen yönetim karşıtı gösterilere ordunun tepkisi ile ilgili spekülasyonlar yer alıyor. 

Sutep de göstericilerin başkent Bangkok'taki kamplarına saldırı için fırsat kollayan yönetim yanlısı Kırmızı Gömleklilere "Popcorn Savaşçılarına (Popcorn Warriors)" dikkat etmeleri uyarısında bulunuyor.

Tayland'da kimi çevreler, göstericileri korumak için kamplara yerleşen iki gölge askeri ekipten biri olan bu grubu "Siyah Giyen Adamlar (The Men in Black)",  "Paralı Askerler (Mercenaries)" ya da "Dış Güçler (Foreign Forces)" diye adlandırırken bazıları da "Karpuz Askerleri (Watermelon Soldiers)" ifadesini kullanıyor. 

"Popcorn Savaşçıları" terimi, ilk kez seçimlerin yapıldığı 2 Şubat akşamı Bangkok'un kuzeyinde bulunan Laksi kavşağındaki çatışmalar sırasında göstericileri korumak için birden bire ortaya çıkan silahlı kişiler için sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'ta kullanılmıştı. 

Bangkok Post gazetesi, pazar günü yayımladığı makalesinde "Popcorn Savaşçıları terimi, kapüşonlu bir kişinin içi mısır dolu çantasının arkasına sakladığı silahı ile Kırmızı Gömleklilere ateş açarken fotoğraflanmasının ardından kullanılmaya başladı" diye yazdı.  

Seçim gecesinin ardından kayıplara karışan savaşçılar, polisin göstericileri dağıtmak için geçen hafta başkentte düzenlediği operasyon sırasında yeniden ortaya çıktı. 

Bangkok Post, operasyonun, siyahlar giyinmiş birkaç silahlı kişinin birden bire ortaya çıkıp polise ateş etmeleri ve el bombası atmaları üzerine sona erdiğini belirtti. 

Polisin, savaşçıların attığı bir el bombasını tekme atarak uzaklaştırmaya çalıştığı sırada çekilen görüntüler, sosyal medyada kısa sürede yayıldı. Göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda biri polis beş kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 70 kişi yaralanmıştı. 

Bangkok Post, "Aralarında göstericilerin de bulunduğu bazı gruplar, silahlı güçlerin Halkın Demokratik Reform Komitesi'ni gizlice koruduğuna inanıyor. 'Popcorn Savaşçıları'nın 2010'daki yönetim karşıtı gösteriler sırasında askerlerle savaşan 'Dış Güçler' ve 'Siyah Giyen Adamlar' olduğu ileri sürülüyor" ifadesini kullandı. 

Gazete, sürekli yaklaşık 100 koruma ile gezen Sutep'i koruyanların donanma komandoları olduğuna dair iddialara da yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 14:01
YORUM EKLE