Alexa

Tayland'da halk sandık başında...

Ana muhalefetin boykot ettiği tartışmalı seçim için halk sandık başına gitti

 Tayland'da halk sandık başında...
banner327
 Taylandlılar, muhalefetin boykot ettiği tartışmalı genel seçim için bugün sandık başına gitti ancak hükümet karşıtı grupların engellemeleri ve bazı seçim görevlilerinin istifa etmesi nedeniyle başkent Bangkok'ta ve ülkenin güneyindeki bazı bölgelerde oy kullanılamıyor.

Seçim komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 76 ilden 9'unda seçimlere karşı olan göstericilerin oy sandıklarını ele geçirmesi ya da seçmenlerin kayıt yaptırmasını önlemesi nedeniyle oy verme işlemi sekteye uğradı.

Başkentin doğusundaki Watana bölgesinde 4 oy merkezinden yalnızca bir tanesi açılırken, bir kadın seçmen AA muhabirine, çok sayıda kişinin oy vermeye geldiğini ancak seçim yetkililerinin yerinde olmaması nedeniyle geri döndüklerini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen seçmen, oy merkezlerinde görevli kişilerin seçimin ertelenmesini isteyen "yönetim karşıtı çetelerin" tarafını tuttuğunu ileri sürdü.

AA muhabirine açıklamada bulunan ve seçim yetkililerinin yerinde olmadığından yakınan bir diğer seçmense Demokrat Parti'nin seçimi boykot etmesinin nedeninin "seçimi kaybetme korkusu" olduğunu iddia etti. 

Ülke genelindeki 49 milyon seçmenden 4,6 milyonu Bangkok'ta bulunuyor.

Tayland'ın güney kesimindeki 28 seçim bölgesinde de oy pusulalarının zamanında ulaşmaması ve seçmen kayıtlarının günler öncesinden muhalif gruplarca engellenmesi nedeniyle seçimin yapılamadığı ifade ediliyor.

Seçim komisyonu yetkilisi Somchai Srisuthiyakorn'a göre, engellemeler nedeniyle yarım kalan seçim sürecinin tamamlanması aylar alabilir. Seçim için anayasal gereklerin yerine getirilmediğine karar verilirse de Anayasa Mahkemesi seçimi tamamen iptal edebilir.

- Başkentte seçim öncesi çatışmalar -

Başkent Bangkok'un kuzey kesiminde dün "kırmızı gömlekliler" olarak bilinen hükümet yanlılarının Don Muang Uluslararası Havalimanı yakınlarında muhaliflerle çatışması sonucu en az 6 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Sayıları 300'ü bulan muhaliflerin, oy pusulalarının ve seçim sandıklarının oy merkezlerine ulaştırılmasını sağlayacak yetkililerin görev yaptığı binanın etrafında kamp kurduğu, çatışmaların 200 kadar hükümet yanlısının bölgeye gelerek duruma müdahale etmek istemesinin hemen ardından çıktığı ifade edilmişti.

Tayland'da yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın "kuklası" olmakla suçladıkları Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını ve ülkeyi seçime bir "halk konseyi"nin götürmesini istiyor.

Yinglak, yönetim karşıtlarının gösterileriyle tırmanan krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshetme kararı almış ve 2 Şubat'ta erken seçime gidileceğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2014, 11:47
YORUM EKLE