Alexa

Tek çözüm bağımsızlık

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Seleka isyancılarının lideri Sabone, barış tesis edilmediği zaman kuzeydeki Müslümanlar için tek çözümün bağımsızlık olacağını bildirdi.

Tek çözüm bağımsızlık
banner327
Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Seleka isyancılarının lideri, eski bakan Abakar Sabone, barışın tesis edilmemesi durumunda kuzeydeki Müslümanların ülkenin geri kalanından ayrılmasının gerekeceğini söyledi.

Sabone, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, "Eğer barış tesis edilmezse kuzeydeki Müslümanlar için tek çözüm bağımsızlık olacaktır" dedi.

"Hristiyan yetkililerin kendilerini istemediğini" belirten Sobone, ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğunu, Müslümanlarınsa nüfusun yalnızca yüzde 22'sini oluşturduğunu vurguladı.

 "Yeni Direniş Güçleri" adı altında bir grup oluşturulduğunu duyuran Sabone, "Bu bir haktır. Bu bağımsızlık için savaşacağız. Gerçek savaş başlayacak ve dört–beş yıl sürecek" diye konuştu.

-"Müslüman ülkeler bize yardım etmiyor"-

"Bu İslam ile ilgili bir mesele" diyen Sabone, "Müslüman ülkelerin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Müslümanlara yardım etmediğini" vurguladı.

Sabone, "İslam İşbirliği Teşkilatı sorumluluğu üstlenmeli ve Orta Afrika Cumhuriyeti Müslümanlarını korumalı" dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki 1,2 milyon Müslümanın çatışmalar yüzünden kaçtığını söyleyen Sabone, geçen yılın sonunda ülkedeki Fransız askerlerinin yalnızca eski Seleka isyancılarını silahsızlandırdığını, Hristiyan milislereyse destek verdiğini iddia etmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi geçen yıl mart ayında devirmesiyle başlamıştı.

Bozize'nin ardından göreve gelen Michel Djotodia, uluslararası ve bölgesel baskıların artması üzerine istifa etmiş, yerini Bangui Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza almıştı. 

Seleka isyancıları ile Hristiyan anti-Balaka milisleri arasında çatışmaların devam ettiği ülkede nüfusun yarısının insani yardıma muhtaç olduğu belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 11:30
YORUM EKLE