Trump, Kürtlere, 400 yıl koruyacağımızın sözünü vermedik

ABD Başkanı Donald Trump'a Türkiye tarafından verilen sürenin bitmesini saatler kala açıklama yaparak, "Kürtlere onları 400 yıl koruyacağımızın sözünü vermedik" dedi.

Dünya 21.10.2019, 19:20 21.10.2019, 21:10
Trump, Kürtlere, 400 yıl koruyacağımızın sözünü vermedik

"Kürtlere onları 400 yıl koruyacağımızın sözünü vermedik" ifadelerini kullanan Trump, verilen sürenin dolmasına az bir zaman kala bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe'de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile biraraya gelmesinin ardından Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nde basın toplantısı başlamadan önce ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından  ateşkesin sağlandığını belirterek, "Türkiye'den şahane haberle. Pence ile Pompeo kısa süre içinde basın toplantısı düzenleyecek. Teşekkürler Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca hayat kurtarıldı" demişti. 

Türkiye Barış Pınarı Harekatı'na ara vereceğini belirten Trump, Harekata 120 saat ara verileceğini ve bu süre içinde ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacağını, ardından ise operasyon duracağını duyurmuştu.

Sürenin dolmasına saatler kala ABD Başkanı Donald Trump'tan son dakika yapılan açıklama ise şöyle; 

''Suriye'de ateşkese uyuluyor, ufak çatışmalar devam ediyor. Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız'' dedi.

Trump açıklamalarında ayrıca "Kürtlere onları 400 yıl koruyacağımızın sözünü vermedik" 

Türkiye-ABD ortak açıklaması şöyle:

"İki ülke kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin ortak çıkarlar temelinde daha yakın eş güdüm gerektirdiğini kabul ediyor.

"Türkiye ve ABD 'hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için' anlayışıyla NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza ediyor.

"Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır.

"Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerinde mutabık kalır.

"Türk tarafı, Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular. Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır."

Yorumlar (0)