Trump Obama ve Müslüman nefretiyle gündemde

ABD'de Cumhuriyetçi Parti’den 2016 başkanlık seçimlerinde başkan aday adayı olan Donald Trump, Başkan Barack Obama ve Müslüman nefreti nedeniyle gündemde.

Dünya 19.09.2015, 21:36 19.09.2015, 21:39
Trump Obama ve Müslüman nefretiyle gündemde
ABD'de Cumhuriyetçi Parti’den 2016 başkanlık seçimlerinde başkan aday adayı olan Donald Trump, Başkan Barack Obama ve Müslüman nefreti nedeniyle gündemde.

Trump’ın ırkçı ve nefret söylemi içeren bir soruya karşı bunu adeta destekleyen nitelikte cevaplaması ABD siyasetinde büyük tepkiye yol açtı. 

Dün katıldığı seçim programında bir katılımcı, "Ülkemizde sorunlarımız var malum. Bunlardan birisi de Müslümanlarla olan... Mevcut başkanımız da bunlardan birisi biliyorsunuz. Kendisi (Obama) Amerikalı bile değil. Ülkemizde giderek artan eğitim kampları var (Müslümanlara ait olduğunu savunuyor) ve bizi öldürmek istiyorlar. Bunları ülkemizden nasıl temizleyeceğiz?" diye sordu. 

Trump ırkçı ve nefret söylemi dolu bu soruya, "Biliyorsunuz birçok insan bu şeyleri dile getiriyor ve yine birçokları böyle kötü şeylerin olacağını söylüyor. Biz bu ve diğer tüm kötü şeylerle ilgileneceğiz." diye cevap verdi. 

Ünlü işadamı 2012 yılında Obama'nın ülke sınırları içinde doğmadığını ve Müslüman olduğunu ileri sürmüştü. Obama’nın ABD sınırları içinde doğduğunu belgelemesi ve Hırıstiyan olduğunu açıklamasından sonra Trump, gazetecilerden köşe bucak kaçmıştı.

DNC BAŞKANI: TRUMP IRKÇI

New Hampshire eyaletinde bir belediye meclis toplantısında seçmenlerle buluşan Trump'ın, aşırı muhafazakar seçmenin sorusu karşısındaki tutumu eleştirilere yol açtı. 

Demokrat Parti'den önümüzdeki başkanlık seçimleri için aday adayı olan Hillary Clinton, twitter üzerinden Trump’ı eleştirdi. Clinton, ‘"Donald Trump, Başkan hakkında yanlış ifadeleri düzeltmediği gibi Müslümanlar hakkındaki rahatsız edici, nefret söylemlerini de kınamadı ve yanlış oynamaya devam ediyor." dedi. 

Clinton gibi bir başka Demokrat Partili başkan aday adayı Senatör Bernie Sanders da Trump’ı eleştirerek özür dilemesi gerektiğini söyledi. Sanders twitter hesabından, "Trump, Başkanın Amerikalı ve Hıristiyan olmadığına yönelik iddiasına devamından dolayı Başkan’dan ve Amerikan halkından özür dilemeli." diye yazdı. 

Demokratik Ulusal Komitesi (DNC) (Demokrat Parti) Başkanı Debbie Wasserman Schultz, Trump’ı "ırkçı" diye eleştirdi. Schultz, "Cumhuriyetçi Parti'de yarışı önde götüren Donald Trump ırkçılıkta sınır tanımıyor. Bu kesinlikle korkunç ama daha kötüsü bu gördüklerimin beni şaşırtmaması, çünkü daha önce de bunları görmüştük. Bunlar Cumhuriyetçi adayından gelen korkunç retorikler." dedi. 

Schultz, Trump’ın dile getirilen yalanlar karşısında sessiz kalmasının, Cumhuriyetçi Parti kampanyasının bunu desteklediği anlamına geldiğini öne sürdü ve muhafazakar partinin başkan aday adaylarının özür açıklaması yapması gerektiğini söyledi. 

TRUMP’IN OFİSİ: SORUYU DUYMADI

Trump'ın ise skandal soru karşısında aldığı tutumun gazeteciler tarafından kendisine sorulması karşısında cevap vermekten kaçındığı görüldü. Trump’ın seçim ofisinden daha sonra yapılan açıklamada, başkan aday adayının soruyu duymadığı savunuldu.

Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olan New Jersey Valisi Chris Christie de Trump’ın saçma yorumlarla dolu soruyu sessiz kalmak suretiyle geçiştirmesine tepki gösterdi. Christie, bir taraftan Trump’ı eleştirirken diğer taraftan da Başkan Obama’ya yüklendi. Christie, "Bakın ben olsam ne yapardım; öncelikle böyle bir şeyin belediye meclis toplantısına getirilmesine izin vermezdim." dedi.

Christie, Obama’nın bu söylentilerin doğru olmadığını kamuoyuna anlatması gerektiğine de işaret etti. 

ABD HALKININ YÜZDE 29’U OBAMA’NIN MÜSLÜMAN OLDUĞUNA İNANIYOR


CNN/ORC kurumlarının ortaklaşa yaptıkları son kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 29’u Obama’nın Müslüman olduğuna inandıklarını gösterdi. Bu oran Cumhuriyetçi seçmenler içinde yüzde 43. 

Geçtiğimiz şubat ayında da Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Wisconsin Valisi Scott Walker da Obama’nın Hıristiyan olduğunu bilmediğini dile getirmişti. 

AYNI OLAY 2008'DE YAŞANMIŞ VE MCCAıN CEVABINI VERMİŞTİ


Trump’ın karşı karşıya kaldığı komplo sorunun benzerine 2008 yılında Başkan Barack Obama’nın Cumhuriyetçi Parti adına aday olan Senatör John McCain’de maruz kalmıştı. Bir seçim toplantısında yaşlı bir kadın, Obama’nın Müslüman olduğu ve ABD vatandaşı olmadığı yolunda yorumda bulunmuştu. McCain, mikrofonu kadının elinden alarak daha fazla konuşmasının önüne geçmiş daha sonra da Obama için, "İyi bir aile babası. Saygın bir insan… Bizim bazı temel konularda anlaşmamazlığımız var. Bu seçim kampanyası da zaten bundan ibaret." cevabını vermişti.
Yorumlar (0)