Tüm Ermenilere Çağrı!

Dünya 09.10.2020, 14:08
Tüm Ermenilere Çağrı!

Ermenistan'ın aksine Azerbaycan çok uluslu bir devlettir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Ermeni halkı dahil birçok milletten temsilciler barış ve huzur içinde bir arada yaşamaktadır. Ülkemizde şu anda 30.000'den fazla Ermeni asıllı Azerbaycan vatandaşı yaşamaktadır. Ermenistan tek etnikli bir devlettir.

Bakü'de yaşayan Ermeniler, dünya Ermenileri Katolikosu II. Garegin'e, dünya Ermenilerine, Karabağ'da yaşayan Ermenilere başvurdu. İtiraz on binlerce Ermeni tarafından imzalandı.

Temyiz şöyle diyor:

"Bakü'de yaşayan Ermenilerin Garegin II'ye, Dünya Ermenileri Katolikosuna, Dünya Ermenilerine, Karabağ'da yaşayan Ermenilere çağrısı
Bugün Azerbaycan'da on binlerce Ermeni yaşıyor. Din ve ırktan bağımsız olarak tüm insanlara eşit davranır ve herkes Anayasanın vatandaşlarına verdiği haklardan yararlanır.

Ermenistan 30 yılı aşkın süredir Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal ediyor. Yıllar içinde neredeyse tüm uygar Azerbaycan vatandaşları, hatta çocuklar ve yaşlılar bile Ermenistan tarafından vurularak öldürüldü.

Dünya Ermenileri Katolikosu II. Garegin'e sesleniyoruz

Ermenistan'ın, Azerbaycan'a yönelik saldırı politikasını durdurmak ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını sahiplerine iade etmek için yetki ve gücünü kullanmasına izin verin. Haksız kan dökülmesinin önlenmesine destek olun. Dünyadaki tüm dinler, insanların barış içinde bir arada yaşamasına hizmet eder. Din adamlarımız da dünyadaki olumsuz imajımızı ortadan kaldırmaya çalışmalıdır.

Dünya Ermenilerine, ayrı Ermeni lobilerine sesleniyoruz

Desteğinizi barış içinde yaşayan insanlara odaklayın. Bugüne kadar hiçbir savaş insanlığa fayda sağlamadı. Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmesi sonucunda 1 milyondan fazla Azerbaycanlı mülteci ve yerinden edilmiş kişi haline geldi. Bugün Ermenistan, saldırganlık politikasını sürdürüyor. Bütün bunlar dünyadaki Ermeni halkı hakkında olumsuz, düşmanca, kana susamış bir görüş oluşturmaktadır. Ermenistan'ın Hocalı'da Azerilere karşı işlediği soykırım, Ermeni tarihine kara bir lekedir ve bizim için çok utanç vericidir. Ermenistan neden komşu Azerbaycan'la barış içinde yaşamak, topraklarını işgal etmek ve her gün Azerbaycanlı çocukları ve yaşlıları füzelerle hedef almak istemiyor? Ermenistan son günlerde Azerbaycan'da Bakü, Gence, Sumgayit, Mingaçevir, Barda, Beylagan, Ağcabadi, Şemkir, Tovuz ve diğer yerleşim yerlerine roket atıyor. Yangın sadece Azerbaycanlı sivillerin değil, aynı zamanda bu şehirlerde yaşayan Ruslar, Yahudiler, Lezgiler, Talış ve Ermeniler de dahil olmak üzere çeşitli halkların hayatlarını tehdit etmektedir. Gence bombardımanı sırasında ağır yaralanan bir Ermeni olan Karina Grigoryan gibi ...

Azerbaycan ise sadece kendi topraklarında terörle mücadele operasyonları yürütüyor ve tarihi topraklarını işgalden kurtarmak istiyor.

Karabağ'da yaşayan Ermenilere sesleniyoruz

30 yıl önce Azerbaycan'ın şu anda yaşadığınız topraklarda mutluydunuz. Maddi refahınız yüksekti, tüm insan haklarınız korundu. Çünkü Azerbaycan her zaman Ermenilere vatandaşı gibi davrandı. Ve şimdi Ermenistan'ın mafya liderliği sizi kendi oyununun kurbanı haline getirdi. Bunun için çok üzgünüz. Siz de insan olarak yaşama hakkınız ve fırsatınız var ama Ermenistan bunu sizden aldı. Çok geç değil, uyan, araç olmayı bırak. Azerbaycan, güvenliğiniz dahil tüm haklarınızı koruyacaktır. Bunun açık bir örneğiyiz.

Ermeni annelere sesleniyoruz

Artık siz dahil dünyadaki herkes, işgal altındaki Hankendi, Şuşa, Hocalı, Ağdara, Laçin, Kelbecer, Ağdam, Zangilan, Güdüleli, Füzuli, Cebrayil, Hocavend'in Azerbaycan'ın tarihi bölgeleri olduğunun farkında.

Azerbaycan topraklarında çocuklarınızın ölümüne göz yummayın, çünkü onları bazı güçlerin oyununa kurban gitmeleri için dünyaya getirmediniz.
Bazılarının zenginliği ve konumu olacak ve karşılığında hiç çocuğunuz olmayacak. Azerbaycan'daki askerlik görevinden çocuklarınızı geri çağırın.
Azerbaycan toprakları özgürleştirilsin. Bu çirkin oyuna katılmayın yoksa gelecekte Ermeni halkını yok ettiğiniz için lanetleneceksiniz», - deyiliyor..

Namig Delidağlı,
gazeteci / Azerbaycan

Yorumlar (0)
-0°
açık