Türk F-16'nın Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası Yalan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye'nin Ermenistan ile yaşanan çatışmalarda taraf olmadığını açıklayarak, "Dağlık Karabağ'da görev yapan hiç F-16 uçağı yok. Türkiye, Ermenistan ile çatışmalarımızda taraf değil" dedi.

Dünya 29.09.2020, 19:15 29.09.2020, 21:17
Türk F-16'nın Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası Yalan

Türk F-16'ların Ermenistan'a ait SU-25 savaş uçağını düşürdüğü iddiasının ardından açıklamada bulunan Aliyev, "Dağlık Karabağ'da görev yapan hiç F-16 uçağı yok. Türkiye, Ermenistan ile çatışmalarımızda taraf değil" dedi.

Daha önce Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir Su-25 saldırı uçağının Vardenis üzerinde savaş görevindeyken Kelbecer istikametinde düşürüldüğünü açıklamıştı. Düşman, uçağın Gence havaalanından kalkan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 savaş uçağı tarafından vurulduğunu iddia etmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vagif Dargahli bu bilgileri yorumlayarak, Ermeni tarafının açıklamasının "fantezi" olduğunu söyledi. Dargahlı, "Ermeni ordusuna ait Su-25 uçağının bir F-16 savaşçısı tarafından vurulduğu iddiası yanlıştır ve Ermeni askeri propaganda makinesinin bir başka fantezisidir." ifadelerini kullandı. Türkiye cumhurbaşkanının iletişim danışmanı Fahrettin Altun, "Bir Türk F-16 savaşçısının bir Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası yanlış olduğunu belirterek, "Bu tür ucuz propaganda oyunlarına başvurmak yerine, Ermenistan işgal altındaki Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeli." dedi.

Reuters’ta yer alan habere göre Aliyev, Dağlık Karabağ’da görev yapan F-16 uçağının olmadığını ve bölgede hiç Suriyeli savaşçının bulunmadığını belirtti. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türk F-16 savaş uçağının Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını vurduğunu ve pilotun hayatını kaybettiğini iddia ettiği söz konusu iddia hem Türkiye hem de Azerbaycan tarafından yalanlandı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur