Türk Gazeteci: Gence'de Ermenilerin Yaptığı Aşağılanmadan Daha Kötüydü

Devlet düzeyinde terörizmi destekleyen Ermenistan, yandaşlarına güvenerek 30 yıldır Azerbaycan topraklarını işgal ediyor.

Dünya 28.10.2020, 11:07 29.10.2020, 09:53
Türk Gazeteci: Gence'de Ermenilerin Yaptığı Aşağılanmadan Daha Kötüydü

Devlet düzeyinde terörizmi destekleyen Ermenistan, yandaşlarına güvenerek 30 yıldır Azerbaycan topraklarını işgal ediyor. Nefret edilen düşmanın temelsiz toprak iddiaları, düşünülemez düşmanca eylemler ve bunun sonucunda topraklarımızın % 20'sinin işgal edilmesi (şükür, muzaffer ordumuzun gücü ve cesareti sayesinde, topraklarımızın bir kısmı işgalden kurtuldu) bize dünya adaletinin nasıl işlediğini gösterdi. Ayrıca kimin kim olduğunu veya kimin dost olduğunu ve kimin düşman olduğunu anlamak için yeterli zamanımız oldu ...

Dost bir ülke olarak Türkiye'nin manevi desteğini her zaman hissettik. Haklı davamızda Türkiye'nin yanımızda olduğu inkar edilemezdi ve bu aynı zamanda kardeşliğin de odak noktasıydı. Ermenistan'ın devlet düzeyinde terör eylemleri gerçekleştirdiği ve desteklediği zaten dünya tarafından biliniyor. Vandalların savaş kurallarına aykırı olarak sivil halka karşı işledikleri zulüm, terörizm ve insanlık dışı suçlar maalesef insan zayiatı ve yıkımı ile sonuçlanmaktadır. Olaylar yerel basında ve özellikle Türkiye'de yabancı basında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'den bir grup medya temsilcisi ermeni teröristlerin işlediği zulmü görmek için Gence'yi ziyaret etti. Cepheye gönderilen (ezam olunan) «Kapsamhaber» köşe yazarı Namiq Delidağlı, 'Takvim' gazetesi köşe yazarı Ekrem Kızıltaş'ın fikirlerini öğrendi:

- Ekrem bey, Türkiye bu haklı davada yanımızdaydı, manevi desteğimizi esirgemedi. Bu anlamda basının hizmeti yadsınamazdı. Cephede yaşanan çatışmalar ve ermeni terörü hakkında bilgiler basında yer aldı. Bugün Türk basını Azerbaycan gerçeğini dünyaya aktarmak için elinden geleni yapıyor. Ermeni teröristlerin Gence'de yaptıklarını kendi gözlerinizle gördünüz. Bu konudaki fikrinizi bilmek isterim.

- Bu tür saldırı ve yıkımları televizyonda izlemek, gazete okumak, radyoda duymak ayrı, vahşetleri yerinde görmek bambaşka bir resim. Onları gördüğümde saçlarım diken diken oldu. Bir zamanlar burada yüzlerce insan mutlu bir şekilde yaşıyordu. Bir düğmeye basmakla birçok insan hayatını kaybediyor, yaralanıyor ve hayatları alt üst oluyor. Bunların arasında bebekler ve okula giden çocuklar da vardı. Aniden her şey paramparça olur. Savaş kanunlarına göre sivillere, çocuklara ve kadınlara zarar verilmemelidir. Ermenistan'ın bu eylemi aşağılamanın ötesinde bir adımdır. Türkiye'nin haklı davasında her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğu söylenebilir. Söylendiği gibi biz bir milletiz, iki devletiz. Kısacası Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerine her alanda yardım etmeye hazırdı. Sizin de söylediğiniz gibi, Türk medyası Azerbaycan ile ilgili gerçekleri dünyaya aktarmakta aktif. Azerbaycan'ın yakında Dağlık Karabağ'daki topraklarını özgürleştireceğine inanıyorum.


Ermeniler, işgal altındaki topraklarda birkaç yıldır hiçbir şey yapmadılar, sadece bu toprakları kendi ellerinde tutmaya çalıştılar. Böylece, bir gün bu toprakların hak sahiplerine iade edileceğini biliyorlardı. Umarım o gün gelmiştir. Azerbaycan'ın yakında kazanacağına inanıyorum.

27 Eylül'den bu yana ermenilerin yerleşim yerlerine saldırması sonucunda 69 sivilin öldüğü ve 310 sivilin yaralandığı unutulmamalıdır.

Haber: Türk Gazeteci Namig Delidağlı
Azerbaycan

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)