Türk Şehri Şuşa işgalcilerden kurtarıldı

Azerbaycan halkı mutlu anlar yaşıyor. Azerbaycan ordusu, eski Türk şehri Şuşa'yı Ermeni işgalinden kurtardı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bunu canlı yayında açıkladı.

Dünya 08.11.2020, 12:22 08.11.2020, 23:46
Türk Şehri Şuşa işgalcilerden kurtarıldı

Şu anda Azerbaycan halkı mutlu anlar yaşıyor. Azerbaycan ordusu, eski Türk şehri Şuşa'yı Ermeni işgalinden kurtardı. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev millete hitabında bunu ifade etti. Unutulmamalıdır ki, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 7-8 Mayıs 1992 gecesi Şuşa'ya saldırması sonucunda 8 Mayıs'ta kent işgalciler tarafından ele geçirilmiştir. Azerbaycan'ın büyüleyici köşelerinden kültür beşiği, Karabağ hanlıkının 28 yıldır düşman işgali altında olan tarihi başkenti Haribulbul'un anavatanı Şuşa bugün kurtarıldı. İşgal altındaki diğer bölgelerin yakında kurtarılacağından eminiz!

Şuşa'nın Ermenistan işgalinden kurtarıldığını 28 yıl sonra Şuşa da ezan sesinin duyulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Biz bur tarihi zaferi savaş meydanında kazandık. Şuşa’nın işgalden kurtarıldığı tarih ebediyen hatırlanacak." dedi.

"Bizim topraklarımız 30 yıl işgal altında kaldı. Ermenistan müzakerelerle sadece zaman kazanmaya çalıştı. Azerbaycan’a muhtelif ülkelerden gelen mesajlar bizim barış yapmamız gerektiğini söylüyordu. Ama biz siyasi irade göstererek Azerbaycan halkının çıkarlarına aykırı hiçbir şeye müsaade etmedik." ifadelerini kullanan Aliyev, Şuşa'nın 28 yıldır işgal altında olduğunu ve Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde özel bir yeri bulunduğunu belirterek Şuşa'nın Kafkasya’nın incisi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Aliyev açıklamasında, "Ekonomik gücümüz olmasaydı bu zaferleri kazanamazdık. Biz ekonomik olarak hiçbir ülkeye bağımlı değiliz. Biz ordumuzun sahip olduğu bütün teçhizatları dışardan alıyoruz. Eğer bizim ekonomik imkanlarımız olmasaydı bunları elde edemezdik. Biz, yaptığımız siyasetle kendimize özgü bir inşa modeli ortaya koyduk. İçerdeki milli birlik bize çok büyük güç verdi. Dış güçlerin menfur planlarına izin vermedik. Millet olarak siyasal birlik gösterdik. İstedik ki kimse bizim iç işlerimize karışmasın ve buna izin vermedik. Bu sayede büyük zaferler elde ettik. İstediler ki iç çekişmelerle boğuşalım ve topraklarımız işgal altında kalsın. Ama milli birliğimizle buna izin vermedik. Tüm dünyaya gösterdik ki Karabağ Azerbaycan’ın öz toprağıdır." diyerek şunları söyledi:

Şuşa işgalden kurtarıldı 

"Şuşa şehrinin işgalden büyük bir gurur ve gururla kurtarıldığını biliyorum! Şuşa bizim! Karabağ bizimdir! Bütün bu uygun Azerbaycan halkından korkuyordum! Tüm Şuşa sakinlerinden korkuyorum! " Dövmemizin başı şöyle diyor: “Bu tarih hayatımda Azerbaycan halkına bu müjdeyi verdiğim ilk günlerden biri. Sevgili Şuşa, özgürsün! Sevgili Şuşa, kutladık! Sevgili Şuşa, dirildik! Shusha bizim! Karabağ bizimdir! Karabağ Azerbaycan'dır! "

Haber - Namig Delidağlı/ Azerbaycan

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)