Türk Sınır Muhafızları İle Yunan Unsurları Arasında Gerginlik

Türk – Yunan sınır hattı boyunca Meriç nehrinin su yataklarının değişmesi üzerine Türk sınır muhafızları ile Yunan unsurları arasında gerginlik yaşandı.

Dünya 27.05.2020, 23:12 28.05.2020, 00:00
Türk Sınır Muhafızları İle Yunan Unsurları Arasında Gerginlik

Meriç nehri'nin su yataklarının değişmesi üzerine Türk sınır muhafızları ve Yunan unsurları arasında gerginlik yaşandı.Türk – Yunan sınır hattı boyunca akan nehrin yağışlardan da kaynaklı zaman zaman su yatağında değişmeler ve balçık birikmeleri oluyordu.

Deutsche Welle’nin (DW) haberi ile Salı günü gündeme oturan konunun perde arkasını Yunanistan temsilcisi gün yüzüne çıkardı.

Türk – Yunan sınırını belirleyen Meriç nehrinde yağışlardan da kaynaklı zaman zaman su yatağında değişmeler ve balçık birikmeleri oluyor. Oluşan birikim de olası bir göçmen akımında Yunanistan’a yeni açılacak rotaları engellemek için Yunan unsurları tarafınca tel örgü ile kapatılmak istendi.
 Yunan tarafları tarafından bu girişime Türk sınır muhafızları da müdahale edince aşırı sağcı Yunan basını, “Türkler sınırımızı işgal mi ediyor?” gibi çeşitli söylemler oluştu.

Konuyla ilgili Yunanistan Dış İşleri Bakanı Nikos Dendias, Yunan tarafından yöneltilen iddiaları yalanladı ve aşırı sağcı yayın organlarının geçtiği haberlerin “yanlış bilgi” olduğunu ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

Diğer taraftan, Son dönemlerde Yunanistan, Almanya ve İngiltere basınlarında, Ferre Kupürü bölgesinde Türkiye'nin bir kara parçasına asker çıkararak burayı "işgal ettiği" yönünde haberler çıkmıştı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu