Türk-Turan Kurultay'ı Macaristan'da Sona Erdi

Macaristan Parlamentosu Başkan Vekili Sandor Lezsak tarafından açılışı yapılan kurultaya 2010 yılında 18, bu yıl ise 21 ülke katıldı. 3 gün içinde Macaristan'ın her yerinden gelen yaklaşık 300 bin ziyaretçinin takip ettiği kurultay tam bir şöleni havasında geçti.

Dünya 13.08.2012, 23:12 13.08.2012, 23:20
Türk-Turan Kurultay'ı Macaristan'da Sona Erdi

Macar Turan Derneği tarafından, Macaristan’ın Bugac beldesinde 10 – 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında düzenlenen kurultay sona erdi. Macaristan’da iki yılda bir düzenlenen kurultay eski Macar-Hun ve Türk kültürlerinin, ayrıca doğudaki bozkır atlı göçebe kültürlerinin en büyük tanıtım organizasyonu ve şöleni niteliğinde.

Macaristan Parlamentosu Başk

an Vekili Sandor Lezsak tarafından açılışı yapılan kurultaya 2010 yılında 18, bu yıl ise 21 ülke katıldı. 3 gün içinde Macaristan’ın her yerinden gelen yaklaşık 300 bin ziyaretçinin takip ettiği kurultay tam bir şölen havasında geçti.

Macar-Hun ve Türk kültürlerinin, ayrıca doğudaki bozkır atlı göçebe kültürlerinin tanıtım gösterileri sırasında katılımcı ülkelere seyirciler tarafından büyük tezahürat yapıldı. Kurultay’da bağımsız Turan devletleri ve Rusya’ya bağlı Türk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Doğu Türkistan, Güney Azerbaycan ve Batı Trakya gibi Türk yurtları da temsil edildi.

Macaristan Turan Birliği tarafından organize edilen kurultayda, Türkistan Türk kökenli 200 otağı kurulurken, 350 süvarinin savaş sanatlarını sergileyerek Türk kavimlerinin geleneksel özellikleri tanıtıldı.

Organizasyon başkanı Türkolog ve antropolog Andras Biro, kurultayın amacının Türk kavimlerini bir birlerine yakınlaştırmak olduğunu, kurultaya katılan 21 ülke insanının akraba olduğunu söyledi.

Yorumlar (1)
tuğrul ulucan 9 yıl önce
bugün dünyada yapılan en güzel ve en manalı toplantı.kutlu olsun.