banner434

Türkmenistan’da tatbikat göz doldurdu

Türkmenistan'da başlatılan askeri tatbikat göz doldurdu.

Dünya 31.03.2016, 13:39 31.03.2016, 13:44
Berdimuhamedov, askeri tatbikatı yerinde izledi.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, 26 Mart gecesi Türkmenistan Savunma Bakanı ve Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Yaylım Berdiyev’e video-konferans aracılığıyla ordunun savaşa hazırlığını kontrol etmek için ani bir tatbikat emri vermişti.

Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın öncülüğünde askeri karargah kuruldu. Tatbikatın sevk ve idaresi buradan yapıldı. Tatbikat amacıyla Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Hava Savunma Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve diğer askeri unsurlar savaş için hazır duruma getirildi.

Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri savaş uçakları, helikopter, füze sistemleri, savaş gemileri, füze ve topçu bataryaları ve insansız hava araçları teyakkuza geçirildi. Tatbikat kapsamında bütün askeri unsurların farklı rejimlerde savaşa hazırlığı denetlendi.

Türkmenistan, Birleşmiş Milletler tarafından "Tarafsızlık" statüsü verilen bölgedeki tek ülke. Bu nedenle, yeni askeri doktrin hazırlandı. Savunma amaçlı hazırlanan bu askeri doktrin doğrultusunda Türkmen ordusundaki silahlı kuvvetler modern askeri teçhizatlar ile donatıldı.

Tarafsız ülke statüsünde olan Türkmenistan, bölgede oluşturulan ve askeri nitelik taşıyan hiçbir uluslararası askeri güce katılmamasıyla biliniyor.
Yorumlar (0)