Türkmenlere Gönderdik denilen Silahlar ...

IŞİD iddialarını reddeden Ankara’nın “Türkmenlere gönderdik” dediği “yardım”lar için Barzani’den şok açıklama: O silahlar bize verildi

Dünya 14.10.2014, 17:04 14.10.2014, 17:19
Türkmenlere Gönderdik denilen Silahlar ...
 Konjonktür gereği

Kuzey Irak’taki kukla yönetimin başı Barzani’nin, “Türkiye’nin Kürt yönetimine silah yardımında bulunduğunu ancak Ankara’nın konjonktür gerekçesiyle bunun açıklanmasını istemediği” sözleri, “Türkiye’nin elini rahatlatan peşmerge reisi tetikçilik mi yapıyor?” sorusunu akıllara getirdi.

İran da töhmet altında

“Gerçeklerİ söylememiz lazım” diyen Barzani, “IŞİD tarafından saldırıya uğradığımızda İranlılar da bize silah dolu iki uçak gönderdi. Türkiye daha sonra gönderdi. Ama bizden açıklamamamızı istediler. O zaman Köşk seçimine gidiyorlardı. IŞİD’in elinde de rehineleri vardı” dedi.

Daha fazlasını bekliyorum

Ankara’dan “daha fazlasını” beklediklerini vurgulayan çapulcu reisi, şöyle konuştu: Türkiye’yi dost olarak görüyorum. Kürdistan’ın gelişimine karşı duracağını sanmıyorum. Bağımsızlık konusunda Türkiye ve başka ülkelerin nihai tutumlarının ne olacağını bilmiyorum.  GÜNCEL, Sayfa 8

Mesut Barzani, Sky News Arapça’ya verdiği mülakatta, Türkiye’nin Kürt yönetimine silah yardımında bulunduğunu ancak Ankara’nın konjonktür gerekçesiyle bunun açıklanmasını istemediğini söyledi. El Cezire Türk’ün haberine göre, Barzani verdiği mülakatta konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Gerçekleri söylememiz lazım. IŞİD tarafından saldırıya uğradığımız ilk gece İranlılar bize silah dolu 2 uçak gönderdi. Bu o an için büyük bir yardımdı. İlk silah yardımı İran’dandı. Türkiye’den de beklenirdi. Türkiye de daha sonra gönderdi ama iç konjonktürlerinden dolayı bizden açıklamamamızı istediler. O zaman cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyorlardı ve IŞİD’in elinde rehineleri vardı.”
 
Tutumu güçlü değil

Barzani, “Bazıları Türkiye’nin size yardımda yavaş davrandığını söylüyor” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Türkiye’den daha güçlü bir tutum bekliyorduk. Ama onların problemlerini anlıyoruz. Türkiye açık ve kararlı tutum almakta çekinceli davranıyordu. Tabii bunun sebebi iç durum ve rehineler meselesiydi. Bunu anlayışla karşıladık. Söylememiz gerekir ki, Türkiye de yardımda bulundu. Ama dediğim gibi daha fazlasını bekliyorduk.” 
Barzani, bağımsızlık konusunda ise şunları söyledi: “Bu konuda  Türkiye ve başka ülkelerin tutumlarının ne olacağını bilmiyorum. Ancak Türkiye ile bu büyük ilişkiler devam ediyor. Elimizde Türkiye’nin IŞİD’i desteklediğine dair veriler yok. Ama görüyoruz ki bu devletlerin politikalarında kesişmeler var. Açıkçası bu girift ilişkilere girmek istemiyorum. Bölgedeki ülkeler arasındaki bu ihtilaflardan uzak durmak istiyoruz.”
Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu