Alexa

Ukrayna dünya gündeminde...

Fransa, Almanya ve Polonya dışişleri bakanları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de devam eden yönetim karşıtı gösterilere ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüşecek. AB bakanları ise Brüksel'de ülkedeki gelişmeleri değerlendirecek.

 Ukrayna dünya gündeminde...
 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 28 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yönetim karşıtı gösteriler, dünya gündeminin ilk sırasına yerleşti.

Gerilimin tırmanmasının ardından Kiev'e giden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, bu sabah Devlet Başkanı Yanukoviç ve hükümet yetkililerinin yanı sıra muhalefet liderleri ile bir araya gelecek.

Taraflara, diyalog sürecine dönmeleri çağrısında bulunan ve şiddet olaylarını "kabul edilemez" olarak niteleyen Fabius, sorumluların cezasız kalmaması gerektiğine dikkati çekti.

Steinmeier, Fabius ile Sikorski, görüşmelerin ardından AB bakanlarının kriz toplantısına katılmak için Brüksel'e gidecek. Brüksel'de düzenlencek toplantıda, birliğin Ukrayna'ya yaptırım uygulayıp uygulamayacağına karar verilecek.

Meksika'nın Toluca kentindeki Kuzey Amerika Zirvesi'nde ise Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ve Kanada Başbakanı Stephen Harper ile bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama, taraflar arasında ilan edilen ateşkesi memnuniyetle karşıladı. Obama, şiddetin önlemesinde asıl sorumluluğun Devlet Başkanı Yanukoviç ile hükümete ait olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna kabinesinin 20 üyesine vize yasağı uyguladığını açıkladı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise şiddet olaylarını "darbe girişimi" olarak niteledi.

- Görüşmelerden ateşkes kararı çıktı

Çatışmaların ardından diyalog çağrısını yineleyen Devlet Başkanı Yanukoviç'in muhalefet liderleri ile bir araya geldiği toplantıdan ateşkes kararı çıktı.Yanukoviç, muhalif liderler Arseniy Yatsenyuk, Vitaliy Klişenko ve Oleg Tyaknibok'un katıldığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ülkede istikrar sağlanarak daha fazla kan dökülmemesi için görüşmelerin derhal başlayacağını bildirdi.

Yatsenyuk ise anlaşmaya varıldığını belirterek, en önemli unsurun insan yaşamını korumak olduğunu kaydetti.

Öte yandan, ateşkes kararına karşın başkent Kiev'de göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Yanan gösterici kamplarından dumanlar yükseliyor, güvenlik güçleri, molotofkokteyli ve taş atan göstericilere tazyikli su ile karşılık veriyor.

Ukraynalılar, bugün, kasım ayından bu yana devam eden gösteriler sırasında ölenler için yas tutacak.

Bu arada, Yanukoviç, Genelkurmay Başkanı General Volodimir Zamana'yı görevden aldı. Zamana'dan boşalan göreve Donanma Komutanı Amiral Yuriv İlyin atandı.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, terörle mücadele kanunu kapsamında ordunun operasyon yapmaya yetkisi olduğu vurgulandı. Açıklamada, direniş gösteren eylemcilerin gerekli durumlarda askerler tarafından gözaltına alınabileceği uyarısında bulundu.

Ukrayna'daki yönetim karşıtı gösteriler, 21 Kasım'da Yanukoviç'in Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmesinin ardından başlamıştı.

Gösteriler sırasında yaşanan en kanlı çatışmalar ise salı günü Ukrayna Parlamentosu'nda iktidar partisi milletvekillerinin devlet başkanının yetkilerinin sınırlandırılması için oylama yaptırmaya çalışan muhalif grupları engellemeye çalışması ile başlamıştı. Muhalif milletvekilleri, parlamentoda kürsüyü işgal etmiş binlerce protestocu da parlamento binasını kuşatmıştı.

Kiev'de salı günü parlamento yakınlarında başlayan, daha sonra Bağımsızlık Meydanı'na sıçrayan ve tüm gece süren çatışmalarda en az 28 kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı.


Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 11:49
YORUM EKLE