Alexa

Ukrayna için Avrupa tek ses...

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Ukrayna’nın özerk Kırım bölgesindeki kaygı verici gelişmeler olduğunu belirterek, ülke bütünlüğünün korunmasını vurguladılar

Ukrayna için Avrupa tek ses...
banner327

 Almanya'yı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kırım'daki gelişmeler konusunda büyük kaygı duyduklarını belirterek, "Bunlar 21. yüzyılda Avrupa kıtasında kabul edilemez gelişmelerdir. Kırım'daki sorunlar Ukrayna'nın birliği ve egemenliğine saygı çerçevesinde ele alınmalıdır" dedi.


Avrupa Komisyonu'nun, Avrupa'nın gelecek vizyonu konusunda akademisyen ve sanatçılarla yürüttüğü "Avrupa İçin Yeni Hikayeler" başlıklı etkinliğe Almanya Başbakanı Angela Merkel ile katılan Barroso, burada yaptığı konuşmada, bazı Rus birliklerinin Ukrayna'nın Kırım özerk bölgesine girmesini ele aldı.


"Dün Ukrayna'nın egemenliğinin ihlal edildiği haberleriyle sarsıldık" diyen Barroso, uluslararası toplumun Ukrayna'nın birliği ve egemenliğine sahip çıkması gerektiğine işaret etti. AB Komisyonu Başkanı, şunları kaydetti:


"Bunlar 21. yüzyılda Avrupa kıtasında kabul edilemez gelişmelerdir. Kırım'daki sorunlar Ukrayna'nın birliği ve egemenliğine saygı çerçevesinde ele alınmalıdır. Umuyorum uluslararası toplum da bu ilkeleri destekleme, bölgesel ve uluslararası barışı temin etme konusunda bizimle birlikte tavır alacaktır."

 Konuşmasında, ihtilafların çözümünde işbirliği ve diyaloğun önemine vurgu yapan Barroso şunları söyledi:

"AB'nin 60 yıllık geçmişinde en önemli ders şu olmuştur: Farklılıklara çözüm ayrımcılık ya da ayrılık olamaz. Tarih bizlere göstermektedir güvenlik, daha fazla duvarlar, çitler inşa ederek sağlanamaz. Güvenlik, farklılıkların entegre edilmesiyle, farklılıkların kucaklanmasıyla sağlanabilir. İhtiyacımız olan çatışma değil, işbirliğidir. Bizlerin daha fazla yakınlaşmaya ihtiyacımız var, daha çok çatışmaya değil. AB bunlardan yana tavır almaktadır. AB'nin koruyacağı değerler bunlardır."

MERKEL: UKRAYNA’YA DESTEK VERMELİYİZ


Almanya Başbakanı Merkel de yaptığı konuşmada, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Birçok Avrupa ülkesinde geçmişte demokrasi ve özgürlük için verilen mücadelelerin bir benzerinin bugün Ukrayna'da yaşandığını belirten Merkel, "Bu nedenle onların demokrasi ve özgürlük çağrılarına ve taleplerine her türlü desteği vermeliyiz" dedi.

Ukrayna'nın birliğini korumasının önemine vurgu yapan Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinden geçmekte olduğumuz bugünlerde Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruma konusunda her şey yapılmalıdır. Ben de bu amaçla Ukraynalı yetkililerle, Rus yetkililerle ve diğer birçok ilgiliyle telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. Kırım'da yaşananlardan kaygı duyuyoruz. Tarihten öğrendiklerimiz doğrultusunda, ihtilafların barışçıl bir şekilde, diplomatik yollarla çözülebilmesi için her şey yapılmalıdır."

"AVRUPA İÇİN YENİ HİKAYELER"

Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, katıldıkları etkinlikte  "Avrupa İçin Yeni Hikayeler" başlığı altında Avrupa'nın gelecek vizyonlarını tartışan sanatçı, yazar ve akademisyenler ile sohbet edip sorularını yanıtlarken, yürütülen projeye katkıda bulunan katılımcılara teşekkür ettiler.

Barroso, 2013 yılı Mart ayında başlatılan girişim kapsamında bugün Berlin'de katılımcılar tarafından açıklanan bildirinin bir sonuç olmadığını, genel bir çerçeve sunduğunu belirterek, katkıda bulunmak isteyen herkesi Avrupa'nın geleceği hakkındaki görüşlerini AB Komisyonu ile paylaşmaya çağırdı. Barroso, inisiyatif kapsamında tüm farklı görüşlerin, ekim ayında bir kitapta bir araya getirileceğini vurguladı.

"Avrupa İçin Yeni Hikayeler" etkinliğine katılan Fransız karikatürist Plantu'nun (Jean Plantureux) eserleri, katılımcılardan büyük beğeni toplarken, sanatçının Merkel ve Barroso'yu hicvettiği karikatürler her iki lideri de gülümsetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 17:04
YORUM EKLE