Alexa


Ukrayna’daki Türk yatırımları güvende...

Uluslararası Ticaret Hukuku Uzmanı Akyüz, "Türkiye ve Ukrayna arasında 1998 yılında imzalanan İkili Yatırım Anlaşması, Türk firmalarına bu ülkedeki yatırımlarında hukuki güvence sağlıyor" dedi.

Dünya 06.03.2014, 12:28 06.03.2014, 12:34
 Ukrayna’daki Türk yatırımları güvende...
 Uluslararası Ticaret Hukuku Uzmanı Şule Akyüz, Ukrayna’daki Türk yatırımlarının yerel firmalarla aynı statüde değerlendirildiğini ve yatırımcıların gerekirse uluslararası tahkime gitme hakkı bulunduğunu belirtti.

Ukrayna’da meydana gelen politik sorunlar ve Rusya’nın askeri müdahalesinin yarattığı pek çok güvenlik ve insani sorunun yanı sıra ülke ekonomisine ve yabancı yatırımlara olan etkisiyle de gündeme geldi.

Ülkedeki yabancı yatırımların hakları konusunda AA muhabirine açıklama yapan Akyüz, Türk firmalarının bu ülkede yaptığı yatırımların iki ülke arasında 1998 yılında imzalanan İkili Yatırım Anlaşması kapsamında güvence altında olduğunu ve gerektiğinde uluslararası tahkim yolunun açık olduğunu kaydetti.

Ukrayna’daki Türk yatırımlarının yerel girişimlerle aynı statüde değerlendirileceğini ve üçüncü ülke şirketlerinden daha aşağıda tutulamayacağını karara bağlayan anlaşma,  savaş, toprak kaybı, halk hareketleri gibi toplumsal ya da siyasal olaylarda yerel kuruluşların sahip olduğu hak ve uygulamaların aynısını Türk firmaları için de öngörüyor.

Yetkili makamların sadece kamu yararı bulunması durumunda uluslararası hukuka uygun olarak kamulaştırma yapabileceğini vurgulayan Akyüz, İkili Yatırım Anlaşması’na göre uyuşmazlık halinde Türk firmaları için uluslararası tahkime gitme yolunun açık olduğunu vurguladı.
Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P