Alexa

Uluslararası Af Örgütü'nden çağrı

Uluslararası Af Örgütü, işkence ve cinayet iddialarıyla ilgili harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

 Uluslararası Af Örgütü'nden çağrı
banner327

 Uluslararası Af Örgütü'nden çağrı

Uluslararası Af Örgütü, işkence ve cinayet iddialarıyla ilgili harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

ANKARA (AA) – Uluslararası Af Örgütü, Cenevre-2 görüşmelerinde, Suriye’deki ‘’geniş çaplı’’ işkence ve cinayet iddialarıyla ilgili harekete geçilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, Cenevre-2 görüşmelerine katılacak dünya liderlerinin, Suriye’de 11 bin kişinin, gözaltında işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönündeki iddiaların soruşturulmasını ve tutukluluk koşullarının gözetim altına alınmasını talep etmesi gerektiği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Philip Luther, ‘’Cenevre-2 Konferansı, bunu mutlak öncelik olarak ele almalı. Ülke genelinde ve gözaltı merkezlerinde korkunç insan hakları durumunun boyutuna karşılık somut adımlar atılmalı’’ dedi.

Örgüt, dünya liderlerinin, Soruşturma Komisyonu’ndan ve diğer insan hakları örgütlerinden, Suriye’deki resmi ve gayriresmi tüm gözaltı merkezlerine acilen giriş yapmasını istemesinin gerekliliğini vurguladı.

İddiaların, Uluslararası Af Örgütü’nün, Suriye hükümetiyle bağlantılı ortadan kaybolma vakaları ve işkence konusunda örgütün kendi araştırmasıyla tutarlı olduğu belirtilen açıklamada, iddiaların ciddiye alınması gerektiği ve doğrulanmaları halinde bunların, sarsıcı boyutta insanlığa karşı işlenen suçları teşkil edecekleri kaydedildi.  

Örgüt ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki durumu neden hala Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na sevk etmediğinin ise soru işaretleri doğurduğunu bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 21:36
YORUM EKLE