Alexa

Ürdün'de Mahkumlara Genel Af

Ürdün Kraliyetten yapılan açıklamaya göre, Kral Abdullah, Ürdün Parlamentosunda kabul edilen genel af yasasını onaylayarak, kararnameyi yayımladı.

Ürdün'de Mahkumlara Genel Af

Yönetime gelmesinden sonda 3. defa af çıkaran Ürdün Kralı 2. Abdullah, genel af yasasını onaylayan kararname yayınladı.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan açıklamada, Kral Abdullah, Ürdün Parlamentosunda kabul edilen genel af yasasını onayladı. Ülkede, 2018 Aralık ayı başından bu yana halk, genel af yasası çıkarılması konusunda talebinde ısrar ediyordu.

Halkın maruz kaldığı ekonomik ve sosyal baskılar gölgesinde Kral 2. Abdullah, 13 Aralık 2018'te hükümete, genel af için bir yasa tasarısı çıkarılması talimatı vermişti sGenel af yasa tasarısı, hükümet tarafından 24 Aralık'ta onay aldığı haliyle tepkilere neden olmuş, maddelerinin kapsayıcı olmaması ve af kapsamı dışında kalan istisnaların çokluğu eleştirilmişti.

Ürdün Parlamentosunun birinci Temsilciler Meclisi 21 Ocak'ta, parlamentonun ikinci kanadı Senato 28 Ocak'ta yapılan bazı değişikliklerin ardından genel af yasa tasarısını onaylamıştı.

Kral Abdullah'ın 1999'da yönetime gelmesinden bu yana 3'üncü defa af çıkarılıyor. Bu defa çıkarılan af diğerlerinden daha kapsamlı olacağı ifade ediliyor.

Ürdün resmi ajansı PETRA'nın haberine göre, 24 Aralık 2018'de onayladığı yasa tasarısında bazı değişiklikler yaptı ve onayladı.

"İftira, hakaret ve aşağılama suçları", "siber suçlar", "ikamet, yabancılar ve iş kanunu hükümlerine aykırı işlenen suçlar", "gelir vergisi ve genel gümrük vergisi yasalarının ihlaline ilişkin para cezalarının" da genel af kapsamına alınmasını kararlaştıran vekiller, "casusluk", "devlet güvenliği aleyhindeki suçlar" ve "yasa dışı yollarla dernek kurma" gibi suçları bu kapsama dahil edilmedi.

- Tasarı, hükümetin onayladığı haliyle tepki toplamıştı

Ürdün'de, aralık ayı başından bu yana halk genel af yasası çıkarılması konusunda taleplerde bulunuyor.

Halkın maruz kaldığı ekonomik ve sosyal baskılar gölgesinde Kral 2. Abdullah, 13 Aralık'ta hükümete, genel af için bir yasa tasarısı çıkarılması talimatı vermişti.

Genel af yasa tasarısı, hükümetin onay verdiği haliyle tepkilere neden olmuş, maddelerinin kapsayıcı olmaması ve af kapsamı dışında kalan istisnaların çokluğu eleştirilmişti.

Kral Abdullah'ın 1999'da yönetime gelmesinden bu yana 3'üncü defa af çıkarılıyor. 1999 ve 2011'deki afların kapsamının şimdiki tasarıdan daha geniş olması dikkati çekiyor.

Ürdün yasalarına göre, bir yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için hükümetin kabulünün ardından meclis ve Kral tarafından da onaylanması gerekiyor. Kral'ın onayının ardından yasa resmi gazetede yayımlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 00:01
YORUM EKLE

banner325