Alexa

Wikileaks'in kurucusu Gözaltına Alındı

Wikileaks kurucusu Julian Assange, 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde gözaltına alındığı bildirildi.

Wikileaks'in kurucusu Gözaltına Alındı

Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Wikileaks kurucusu Julian Assange Londra'daki elçikte gözaltına alındı. Yapılan açıklamada, Assange'ın "mümkün olan en kısa sürede mahkemeye çıkarılana kadar Londra'daki bir polis karakolunda tutulacağı" ifade edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, sosyal medya hesabından, "Julian Assange bir kahraman değil. Kimse kanunların üstünde de değil. Yıllarca gerçeklerden kaçtı. Assange'ın adalete hesap vermesinin sağlanmasında gösterdikleri iş birliği için Ekvador'a ve Başkan Lenin Moreno'ya teşekkür ederim." şeklinde paylaşımında bulundu.

ABD'den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Assange'ın İngiltere'de adalete hesap vermesinin haklı olduğunubelirtti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi de İçişleri Bakanı Sajid Javid'in bugün konuyla ilgili parlamentoda açıklama yapacağını bildirdi.

Wikileaks tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Assange'ın günler hatta saatler içinde elçilik binasından çıkarılacağını ve gözaltına alınması için İngiltere ile anlaşmaya varıldığını söylediği belirtildi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325