Yellen, Sabitkoinlerde Hızlı Hareket Etmeye Çağırdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin'ler ile ilgili pazartesi yapılan toplantıda istikrarlı paraların “hızlı büyümesini” tartışmak için beş federal düzenleyici kurumla bir araya geldi.

Dünya 20.07.2021, 19:18
Yellen, Sabitkoinlerde Hızlı Hareket Etmeye Çağırdı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, istikrarlı paraların “hızlı büyümesini” tartışmak için beş federal düzenleyici kurumla bir toplantı yaptı. sabitcoinlere ilişkin uygun bir düzenleyici çerçeve için hızla harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan Ülkenin üst düzey düzenleyicileri, stabilcoinlerin faydalı bir ödeme aracı olma potansiyelini kabul etti, ancak stabilcoin kullanıcılarını, finansal sistemi ve ulusal güvenliği korumak için korkuluklar kurulması savunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, sabitkoinleri görüşmek üzere, Para Birimi Denetleme Ofisi ile Federal Mevduat Sigorta Kurumunun katılımıyla Finansal Piyasalar Çalışma Grubu'nu (PWG) topladı.

Toplantıda, sabitkoinlerin hızlı büyümesi, ödeme aracı olarak olası kullanılması finansal sistem ile ulusal güvenliğe yönelik potansiyel riskleri ele alındı. Hazine, “Bakan, uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin mevcut olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacının altını çizdi” dedi.

Toplantı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Rezerv, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Birimi Denetleme Dairesi başkanlarını bir araya getirdi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, Stablecoin'ler, dolar gibi geleneksel para birimlerine sabitlenmiş dijital jetonlar olduğunu, bu bağ, diğer dijital varlıkları rahatsız eden oynaklığın bir kısmını engellediğini, "Örneğin Bitcoin, COVID-19 pandemisinin başlamasından sonraki yıl on kattan fazla değer kazandı, ancak son üç ayda yarı yarıya düştü." ifadelerine yer vererek, 

Önümüzdeki riskler?Yetkililere, mevcut düzenleyici çerçevedeki "herhangi bir düzenleyici boşluk" un ele alınmasına yönelik tavsiyeleri içerecek olan stablecoin'ler hakkında gelecek bir rapor hakkında Hazine personeli tarafından bilgi verildi.

konuşmada, Pek çok kripto para birimi belirli bir varlık tarafından desteklenmezken, sabit paralar değerlerini egemen para birimleri gibi bir veya daha fazla başka varlığa bağlar. Stabilcoinler için tek satış noktası: sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak." olduğu belirtildi.

Stablecoin'lerin popülaritesi arttığı ve ana para piyasası fonlarından biraz güç aldığı,buradaki endişe, düzenlenmeden bırakılırsa, sabit paraların reklamı yapılandan daha riskli olabileceği belirtildi.

Sabit coin nedir?

Sabit coinler, dolar ya da euro gibi itibari para birimlerinin değerine denk olmak üzere tasarlanmış dijital varlıklardır. Kullanıcılar sabit coinleri kullanarak dünyanın her yerine ucuz ve hızlı değer transferi yapabilir ve bu süreçte coinin fiyatı sabit olmayı sürdürür.

Yorumlar (0)