Alexa

Yemen'de İnsanlık Dramı Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütünden, Yemen'deki sağlık tesislerinin yarısının hizmet dışı kaldığını, yaklaşık 17 milyon insanın da temiz su ve sağlık hizmetlerinden yoksun halde yaşam mücadelesi belirtildi.

Yemen'de İnsanlık Dramı Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü Twitter hesabından, Yemen'de 4 yıldır devam eden iç savaşın neden olduğu insani krizin sağlık boyutuna dair güncel bilgiler paylaşıldı. 

Paylaşımda, Yemen'deki sağlık tesislerinin yüzde 45'inin hizmet veremediği belirtilirken,  yaklaşık 17 milyon insanın da temiz su ve sağlık hizmetlerinden yoksun olduğu igade edildi.

Yemen'deki iç savaşın yol açtığı önemli sorunlardan birisinin gıda krizi olduğuna dikkat çekildi. 17 milyon 800 bin kişinin gıdaya erişimde ciddi sıkıntılar yaşadığı paylaşıldı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülke açlık, kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:51
YORUM EKLE

banner325