'Yolsuzluk İnsan Hakları İhlali'

İnsan Hakları Raporu’nda, Türkiye’de 17 Aralık Operasyonu sonrasında yaşananlar “skandal” olarak nitelendi. Yolsuzluk, ilk kez en belirgin insan hakkı ihlali olarak sıralamaya girdi

Dünya 28.02.2014, 13:16 28.02.2014, 17:28
'Yolsuzluk İnsan Hakları İhlali'

 ABD Dışişleri Bakanlığı “2013 İnsan Hakları Raporu”nda dünyadaki hak ihllalerini sıralarken, “17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu” sonrasında yaşananlar için, “skandal” ifadesi kullanıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma konularından sorumlu Bakan Yardımcısı Uzra Zeya’nın sunumunu yaptığı rapor, insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye’yi Suriye, Rusya, Mısır ve Çin’le aynı kefeye koydu. Raporda 2013 sonu itibarıyla Türkiye’de gazeteci, yazar, çevirmen 73 kişinin hapiste tutulduğu vurgulandı. Türkiye bölümündeki “kanuni yaptırım ve yargı yönetimi” başlığı altında, “Hükümet, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu ve sonrasında ortaya çıkan skandalda binlerce polisi görevden alırken, kanuni yaptırım ve yargı organı yürütme organına tabi kılındı” denildi. Aynı başlık altında savcılar ve hakimler arasındaki yakın ilişkinin “tarafgil bir görüntü” ortaya çıkardığı belirtildi. Adalet sisteminin siyasallaştırıldığına da dikkat çekilerek, soruşturmanın gizliliğiyle ilgili kararların, kanıtlara ulaşmayı engellediği, ve zanlıların adli korumadan yararlanmalarını engellediği kaydedildi.

GEZİ’DE ORANTISIZ GÜÇ

ABD yönetiminin raporunda “ifade ve toplanma özgürlüğüne müdahale” başlıklı bölüme de geniş yer ayrıldı. Başlık altında Gezi Parkı protestolarına özellikle dikkat çekilerek, “Yetkililer, yazın Gezi Parkı protestolarında, aşırı güç kullanarak, yedi kişinin ölümüne ve toplamda ifade ve basın özgürlüğünün azalmasına sebep oldu” denildi. Türkiye’deki ceza ve terörle mücadele kanunlarının ifade, basın ve internet özgürlüğünü kısıtlayan maddeler içermeye devam ettiği belirtildi. Dokunulmazlığın önemli bir problem olarak varlığını koruduğunu aktaran raporda, “Hükümet, güvenlik güçlerinin ihlalleri ya da hükümetin diğer organlarındaki yolsuzluklarla ilgili soruşturma yürüttü. Ancak tutuklama ve adli takibar düşük seviyedeydi ve mahkumiyet kararı ender olarak verildi” denildi.
Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P