Yunan Göstericiler Türk bayrağını yaktılar

Yunanistan'da Ayasofya Cami'nin açılışını protesto eden "Kutsal Bölük" adındaki göstericiler Türk Bayrağını yaktılar.

Dünya 25.07.2020, 10:55 25.07.2020, 14:35
Yunan Göstericiler Türk bayrağını yaktılar

Ayasofya Camii'nin İstanbul'da ibadete açılmasını protesto eden bir grup gösterici Selanik'te Türk bayraklarını yaktı.

Göstericiler, Agia Sofia Kilisesi'nin dışında toplandı. Türk Konsolosluğu'na doğru ilerleyen “Kutsal Bölük” adlı göstericiler göstericiler “Anavatan, ulus ve ortodoksluk için” bir pankart açıp Türk bayrağını yakıp, Yunan milli marşını söylediler. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunan hükümeti ve parlamento üyeleri tarafından halkı ayaklandırmaya ve Yunanistan'ın Selanik kentinde bir Türk bayrağının yakılmasına yönelik düşmanca ifadeleri şiddetle kınadığını belirtti. Ayasofya, Türk halkının iradesine uygun olarak camiye dua etmeye açıldığı belirtilen açıklamada, Ayasofya'nın ülkedeki tüm kültürel varlıklar gibi Türkiye'ye ait olduğunu da belirtti.

Son dakika bilgilere göre, Yunanistan ve ABD'deki Ortodoks Hıristiyan kilise liderleri, “yas günü” açıkladı.

Yunanistan'da, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini protesto etmek için, ülke genelindeki kiliselerde öğlen vakti çanların çalınacağı ve bayrakların yarıya indirileceği belirtildi. Yunan Kilisesi Başpsikoposu Leronimos, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini "dine aykırı bir kirletme" şeklinde tanımladı.Leronimos, "Bugün tüm Hristiyan alemi için bir yas günü" dedi. Yunan geleneğine göre, aynı ilahi İstanbul'un fethinden önce de okunmuştu. Dinci ve milliyetçi grupların da Atina ve Selanik'te gösteriler yapması planlandıı belirtildi.

Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, twitter hesabından yaptığı paylaşımda Yunanistan da Türk Bayrağını yakan gruba karşı sert sözler sarfederek şunları söyledi:

"Yunanistan da, Şerefsiz bir alçak! Şanlı Türk Bayrağını yakmış. Bir Milletin Bayrağını yakarak, o Millete zarar vermiş olmaz bilakis kin ve nefreti artırırsınız. TÜRK MİLLETİ, Yunan Bayrağını yakmaz,direğini size yollar. YAZIKLAR OLSUN ALAYINIZA."

Yorumlar (0)
banner442