Yurdışındaki Mısırlılar darbeyi protesto etti...

Mısır'daki 25 Ocak Devrimi'nin 3. yıl dönümünde, ülkelerinin dışında yaşayan Mısırlılar darbe karşıtı protestolar düzenledi.

Dünya 25.01.2014, 22:04 25.01.2014, 22:07
Yurdışındaki Mısırlılar darbeyi protesto etti...
 

Bosna Hersek'te yaşayan Mısırlılar, ülkelerinin Saraybosna Büyükelçiliği önünde toplanarak, darbe karşıtı protesto düzenledi.

Bosna Hersek Mısır Diasporası Derneği tarafından organize edilen protestoya katılan Mısır vatandaşları, kendilerinin de Mısır halkının bir parçası olduğunu ve seçilmiş ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan askeri darbeye karşı olduklarını bildirdi.

Ellerinde Mısır bayrakları, Mursi'nin fotoğrafları, üzerinde Rabia işaretinin bulunduğu ve ''Sadece Avrupa için değil, herkes için demokrasi'', ''Mısır Ordusu kendi halkını öldürüyor'' yazan dövizler taşıyan protestocular, Arapça sloganlar attı.

-Almanya

Almanya’nın başkenti Berlin’de de darbe karşıtı yüzlerce kişi yürüyüş yaptı.

Hermannplatz Meydanı'nda toplanan protestocular, Kottbusser Damm Caddesi üzerinden Kottbusser Tor meydanına kadar yürüdü.

Almanya-Mısır Birliği tarafından düzenlenen yürüyüşte, üzerinde Rabia işaretinin yer aldığı dövizler, ‘’Askeri darbeye hayır’’, ‘’Biz devam edeceğiz ve korkmuyoruz’’, ‘’Meşru olmayan hükümete desteğe hayır’’ şeklinde pankartlar taşındı.

Türklerin de katıldığı yürüyüşte, ‘’Sisi git, Mursi gel’’, ‘’Mısır, Suriye ve Türkiye. 3 ülke 1 millet’’, ‘’Mursi bizim cumhurbaşkanımız’’, ‘’Katliamı durdurun’’ şeklinde sloganlar atıldı, Gazze, Suriye ve Mısır için özgürlük istendi.

Kottbusser Damm’da okunan bildiride, başta ABD olmak üzere Batı dünyasının Mısır’da yapılan askeri darbe karşısında iki yüzlü davrandığı ifade edilen bildiride, Batı dünyasının demokrasi konusundaki samimiyetsiz tutumunun ibretle takip edildiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Mursi ve arkadaşlarının derhal serbest bırakılması istenen bildiride, Mısır’daki sivil iradeye yapılan saldırı sonucu ortaya konulan haksızlığın giderilmesi, Mısır ordusunun asli görevine çekilmesi ve yönetimi halkın seçtiği insanlara bırakması talep edildi.

Mısır’daki devrimin 3. yıl dönümünde Almanya’nın Frankfurt, Münih, Hamburg, Dresden  ve Düsseldorf kentlerinde de Mısır’daki darbeye karşı bugün protesto eylemlerinin yapılacağı bildirildi.
Yorumlar (0)