Alexa

Yurt dışında oy verme işlemi sona erdi...

Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için yurtdışındaki vatandaşların oy verme işlemleri tamamlandı.

 Yurt dışında oy verme işlemi sona erdi...
 Türkiye’de 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili oy verme işlemi Azerbaycan, Yunanistan, Danimarka, Katar, İspanya ve Bulgaristan'da tamamlandı.

Azerbaycan da seçmenler, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ile Nahçıvan ve Gence başkonsolosluklarında saat 08.00'de açılan sandıklarda oylarını kullandı. 

Gence, Mingeçevir ve Naftalan şehirleri ile Şeki, Balaken, Zagatala, Gah, Oğuz, Samuh, Gedebey, Şemkir, Ağcabedi, Terter, Ağstafa, Goranboy, Daşkesen, Hanlar, Ağdaş, Yevlah, Berde, Tovuz ve Gazah illerinde yaşayan Türkler Gence Başkonsolosluğunda; Nahçıvan'da ikamet edenler Nahçıvan Başkonsolosluğunda; diğer illerde kayıtlı bulunan seçmenler ise Bakü Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi'nde oylarını kullandı ve oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi. 

Beş bin 611 seçmenin kayıtlı bulunduğu Bakü'de 838, 403 seçmenin kayıtlı bulunduğu Gence'de 56, 291 seçmenin kayıtlı bulunduğu Nahçıvan'da 53 vatandaş oy kullandı. Bakü'de kurulan sekiz sandıktaki oy pusulalarının bulunduğu zarflar, sayıldıktan sonra torbalara doldurularak mühürlendi ve Bakü Büyükelçisi ve Seçim Komisyonu Başkanı İsmail Alper Coşkun'a teslim edildikten sonra özel bir odaya kilitlendi. Zarfların bulunduğu torbaların  ''diplomatik kurye'' ile Türkiye'ye gönderileceği belirtildi. 

-Yunanistan

Türkiye'nin Atina-Pire, Selanik, Gümülcine ve Rodos temsilciliklerinde iki gün süren oylamada,  Yunanistan’ın çeşitli bölgelerinde ikamet eden yaklaşık 10  bin kişiden 412’si sandık başına giderek oy kullandı.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından oylar diplomatik kuryeler ve parti temsilcileri nezaretinde sayılmak üzere Türkiye’ye gönderilecek. Yunanistan’da 2 ve 3 Ağustos’ta yapılan seçimde oy kullanmayan seçmenler ise 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras seçimlerle ilgili AA’ya yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan vatandaşların ilk defa oy kullandığını belirterek “İlklerin yaşandığı bu seçimin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Oyunu Atina-Pire Başkonsolosluğunda kurulan seçim sandığında kullanan Uras, seçimin tatil dönemi olan ağustos ayına denk gelmesi nedeniyle katılımın düşük olduğunu belirtti.

-Danimarka

Danimarka'da cumhurbaşkanlığı seçimi için 4 gün süren oy verme işlemleri sona ererken kayıtlı seçmenlerin yaklaşık yüzde 3'ü bu ülkede oylarını kullandı.

Kopenhag'daki Remisen Spor Salonunda kurulan 12 sandıkta Danimarka'da kayıtlı görünen 30 bin seçmenin oy kullanması bekleniyordu ancak sadece 673 kişinin randevu aldığı seçimde 4 gün sonunda sadece bin 60 vatandaş oy kullanmaya gelebildi. 

Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, tatil dönemi olması nedeniyle vatandaşların önemli bir kısmının Türkiye'de olması, randevu sistemindeki bazı sorunlar, nüfusun ülke genelinde dağınık olması ve buna bağlı olarak Kopenhag'a gelişin maliyetli olması gibi çeşitli nedenlerin katılımın düşük olmasına neden olduğunu söyledi. 

Bu mazeretlerinde vatandaşların haklı olabileceğini ancak dün Kopenhag'da oynanan Fenerbahçe'nin hazırlık maçına 6-7 bin kişinin gittiğine dikkati çeken Dönmez, "Maça 7 bin kişi gitti ancak oy kullanmaya gelenlerin sayısı bin civarında kaldı. Demek ki isteyince gidilebiliyor" dedi.

Büyükelçi Dönmez, randevu alanların da bazılarının oy kullanamadığını ancak 40-50 kadar kişinin de randevu alırken son onayla tuşuna basmadığı için randevu aldığını sandığını ancak işlem bitmediği için başka bir güne verildiğini kaydetti. Her şeye rağmen vatandaşlara bu hakkın tanınmasının güzel bir duygu olduğunu ve isteyenlerin gelip oy kullandığını ifade eden Dönmez, "Dün tekerlekli sandalyede yaşlı bir vatandaşımız geldi ancak oy kullanamadı bugün tekrar geldi ve oyunu kullandı çok mutlu olduk. Seçimin yurt dışında yapılmış olması ve bu hakkın tanınması bir başarıdır" diye konuştu. 

-Bulgaristan-

Bulgaristan’da oy verme hakkına sahip yaklaşık 8 bin seçmenin bir bölümü Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinde oylarını kullandı. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşan Türkiye vatandaşları, randevu alarak sandık başına geldi.

Bulgaristan’da sona  eren birinci tur oy verme işlemleri sonrası,  gözlemciler huzurunda sayılıp koruma altına alınan oy pusulalarını içeren zarflar, diplomatik kargo ile Türkiye’ye ulaştırılacak. 

-Katar-

Türkiye'nin Doha Büyükelçiliğinde kurulan sandıklardaki oy kullanma işlemi de tamamlandı. Ülkedeki 2 bin 212 seçmenden 308'i oy kullandı.

Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok AA muhabirine, Katar'da Ramazan Bayramı tatilinin 25 Temmuz Cuma'dan, 5 Ağustos Salı gününe kadar devam etmesinin katılımın düşük olmasındaki etkenler arasında yer aldığını belirtti.

"İlk defa yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede oy kullanması açısından bu tarihi bir seçim olmuştur" diyen Demirok, şunları kaydetti:

"Burada 2 bin 212 kişi oy kullanma hakkına sahipken yaklaşık üç yüz kişi büyükelçiliğimizde oylarını kullandılar ki, Bunda en büyük etkenlerden birisi yaz diğeri de Ramazan Bayramı tatiline denk gelmiş olması. Randevu sistemi nedeniyle gelip de oy kullanamayan vatandaşlarımız da oldu. Randevu sistemimizin bundan sonraki seçimlerde tekrar gözden geçirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Zira vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanmaya geldiklerinde, kullanabilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Randevu sistemi ciddi şekilde vatandaşlarımızı etkiledi."

Seçimlerin ikinci gününde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından Doha'da kurulan toplam iki sandık noktasındaki oylar, Sandık başkanları ve kurul üyeleri, gözlemcilerin önünde şeffaf sandıkları açarak 2 kez sesli sayım gerçekleştirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) talimatları çerçevesinde parti temsilcilerinin de nezaretinde mühürlü çuvallara konulan oylar Büyükelçilik Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu’na teslim edildi. Komisyon da teslim aldığı oyları, büyükelçilikte hazırlanan şifreli kilit sistemine sahip güvenli odaya koydu.

YSK'nın kararı uyarınca, ilk tur oylama için alınan randevu tarihinde ya da kendisi için belirlenen günde oy kullanamayanlar 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. 

-İspanya-

İspanya'da ikametgahı bulunan ve Türkiye Büyükelçiliği'ne resmi adres kaydı yaptıran Türk vatandaşlarının, cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanma işlemi sona erdi. 

Madrid'deki Türkiye Büyükelçiliği ve Barselona'daki Türkiye başkonsolosluk binalarında açılan ikişer sandıktaki oy kullanma işlemleri TSİ 09.00-18.00 arasında gerçekleşti. İspanya'nın Katalonya, Valencia ve Balear Adaları bölgelerinde yaşayan Türkler, Barselona'daki Türkiye Başkonsolosluğu'nda, ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan Türkler ise Madrid'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde oy kullanmaya çağrıldı. 

Alınan bilgiye göre, Madrid'deki bin 400 kadar seçmenden 145'i, Barcelona'daki 750 kadar seçmenden de 150'si oyunu kullanırken, İspanya genelinde Türklerin oy kullanma oranının yaklaşık yüzde 14 olduğu görüldü.

 İspanya'daki oy kullanma işlemleri sakin geçerken, resmi sürenin dolmasından sonra sandıklar açılarak, sayım ve resmi kuryeye vermek üzere tekrardan mühürlenme işlemleri başlatıldı. Oy postaları bu gece Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu'ndan bekletildikten sonra yarın Türkiye'ye gönderilecek.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2014, 21:07
YORUM EKLE

banner307

banner313