2021’de Herkesin Öğrenmesi Gereken 5 Konu

Eğitim 25.06.2021, 14:50 15.07.2021, 11:01
2021’de Herkesin Öğrenmesi Gereken 5 Konu

2021 yılı baştan aşağıya hayatımızın ne kadar değiştiğini bizlere gösteren bir yıl olarak dikkat çekti. Pandemi ile geçen 2020 yılının ardından 2021 yılının başlarından itibaren aşılamanın başlamasıyla birlikte yavaş yavaş olağan yaşantımıza kısmen olsun dönmeye başladık. Ancak bu yıl içerisinde mutlaka öğrenmememiz gereken birçok detay oldu destek yanlış olmayacaktır.

Tabi yapılan mesleğe ve yapılan işin durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bizler genel olarak herkesin öğrenmesi gereken beş önemli nokta ve bilgi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Özel bir iş yapanlar için bu durumun hiç de tahmin edildiği gibi basit olmadığını eklememiz gerekiyor. Sizlerde bu konuda dikkatli olmalı ve hareketinizi ona göre yapmalısınız.

Rahat ve sağlıklı bir yıl geçirmek istiyorsanız, işlerinizi oturduğunuz yerden yapmak ve sorunlarla hızlıca başa çıkmak istiyorsanız bunları mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. İnsanlık tarihinde ender görülen bir olayla 2020 yılında kafa kafaya geldik. Büyük korku dalgasının ardından her ne kadar biraz rahatlamaya başlamış olsak da hala tam olarak geçtiğini söylemek için şimdilik çok erken diyebiliriz.

Mutlaka Öğrenmemiz Gereken 5 Önemli Konu

Salgın hastalık, savaş veya farklı bir durum yaşandığında dahi insanlık olarak hayatımıza bir şekilde devam ediyoruz. Tabi bunu yaparken bazı konularda kendimizi geliştirmemiz ve kendimizi güncellememiz gerekiyor. 2020 yılında yaşadığımız salgının ardından 2021 yılına kendimizi güncelleyerek girdik demek doğru olacaktır.

  • Evden Çalışma Ortamı

Bir iş yapılacaksa pandemiden önce insanlar o işin en iyi iş yerinde yapılacağını düşünürdü. İş bilgisayar başında veri girme işi olsa da düşünce bu şekildeydi. Ancak salgın bize gösterdi ki evden çalışmak verimi düşürmüyor aksine çalışanların daha rahat bir şekilde zorluk yaşamadan çalışarak, verimlerinin arttığı net bir şekilde görülmüş oldu.

Birçok şirket pandemi döneminde bunu denemeye başladı. Pandemi tam olarak yüzde yüz bitse dahi birçok şirket bunu standart bir şekilde çalışma durumuna geçireceği konusunda açıklama yapıyor. Sizlerin de eğer bir iş yerinde çalışıyor veya iş yeriniz varsa çok fazla işe ihtiyaç duymadığınız personelinizi evden çalışmaya yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Tabi bunu doğru bir planlama ve gerçekten işinize uygunsa yapmanız genellikle tavsiye edilen bir noktadır.

  • Evde Spor Yapmak

Koskoca bir yılı neredeyse evden geçen bir dünyayı hayal edin deseler büyük ihtimal ile böyle bir şeyi düşünemezdik. Ancak insanlık olarak bunu yaşadık ve yaşamaya hala kısmen olarak da devam edeceğiz. Bu durumda birçok hastalıktan uzak kalsak dahi çok az hareket ettiğimiz için yeniden hayatımıza devam ederken sorunlu bir şekilde başlamamış mümkün oluyor.

Bu durumu yaşamamak istiyorsanız evde bazı spor tekniklerini öğrenmeniz kritik önem arz ediyor. Basit birkaç hareketi yaparak, ilerleyen dönemde daha ağır hareketler yaparak evde vücudumuzu zinde tutmamız mümkün olabiliyor. Bu durumun için illa spor malzemesine de gerek yok. Vücut ağırlığı ile yapılacak spor hareketlerini öğrenmeniz ve onu doğru bir şekilde uygulamanız vücudunuzu zinde tutabilmek için yeterli olacaktır.

  • E-Devlet Kullanımı

E-Devlet uzun bir süredir ülkemizde uygulanan online bir hizmettir. Birçok devlet işimizi yapmamız veya özel işimizi yapmamıza yardımcı oluyor. Salgın ile birlikte e-devlet kullanımında adeta patlama oldu. Yardım taleplerinin buradan yapılabilmesi ve ayrıca yol izinlerinin buradan yapılacak olması 10 milyonun biraz üzerinde olan abone sayısını 30 milyonun üzerine çıkarmayı başardı.

İçerisinde o kadar çok hizmet var ki kullanımın da kolay olması e-devlet kullanımının 2021 yılında zorunlu öğrenilmesi gereken detaylardan birisi haline gelmesine neden oldu. İşlerinizi takip edebiliyor, kurumlara gitmeden yeterli evraklara ulaşabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken PTT’ye giderek bir şifre almak ve ayrıca telefonunuza e-devlet uygulamasını indirmek olacacktır.

  • Doğru Haber Kaynakları

Pandemi dönemi birçok şeyin tekrar sorgulanmasına neden oldu. Bunlardan bir tanesi de doğru bir haber kaynağının varlığı oldu. Günümüz iletişim çağı olarak kabul ediliyor. Dünyanın bir ucunda kuş uçsa, binlerce kilometre uzaktan bundan haberdar olduğumuz bir çağda yaşıyoruz.

Ancak yine de internet üzerinde sayısız yalancı haber dolaştığını söylesek doğru olmayacaktır. Pandemi haberleri içerisinde yalan haberler sebebiyle insanların ne kadar korku içerisinde yaşadığını kendimizden biliyoruz. O nedenle doğruluğu ilke edinmiş haber kaynaklarını diğerlerinden ayırmayı öğrenmemiz gerekiyor.

Bu gelecek yıllarda başımıza ciddi sorunlar yaşatabileceği bir nokta olarak öne çıkıyor. Parimatch haber bu konuda doğru bilgi vermesi ile biliniyor. Bu onların kalitesini gösteriyor. Okunan bir haberin doğru olup olmadığını düşünmeden okumak boşa zaman harcamamızın önüne geçecektir. Bu konuda interneti doğru kullanırsanız size doğru haber kaynaklarını gösterecek birçok site görebilirsiniz.

  • Ek İş Kolları

Hayatımızın bir anda değişmesine hep birlikte şahit olduk. Bir anda çalıştığımız işin o kadar da insanlar için gerekli olmadığını gördük. Bu durumu bir daha yaşamamak istiyorsak kendimizi bazı konularda geliştirmeniz gerekiyor.

Yani ailenize bakmaya devam etmek istiyorsanız bunu mutlaka yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden çalışmak için kendinizi geliştirebilir, eğer kendi işiniz varsa bunu internet üzerine taşımaya odaklanmalısınız. Nalbur işi yapıyorsanız dükkanda ki malzemeleri internet üzerinden satmalısınız. Büyük e-ticaret sitelerine dükkan açmalı ve yavaş olsa da satışa başlamalısınız.

Bu detay ilerleyen dönemde işinizi geliştirmenize de yardım edeceği gibi aynı zamanda bu işi beklediğinizden daha potansiyelleri bir şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır. Sizlerin tek yapması gereken işlem doğru adımı atmak olacaktır.

2021 yılında hayatımızı güncellemeye bu konularda başlamamız gerekiyor. Tabi öncelikleriniz farklıysa bu başlıklar arasına dil öğrenmek, araba kullanmak veya şehir değiştirmek gibi seçenekleri de ekleyebilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER