Alexa

ABD'nin İlk Türk Belediye Başkanından İTÜ Ziyareti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi Belediye Başkanlığı'nı yapan Tayfun Selen, İTÜ’yü ziyaret etti. Selen, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

ABD'nin İlk Türk Belediye Başkanından İTÜ Ziyareti

ABD New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi Belediye Başkanlığı'nı yapan Tayfun Selen, İTÜ’yü ziyaret etti. Selen, öğrencilerin gelecekte mutlu olacakları mesleği seçmelerinin önemli olduğunun altını çizdi.

Türk Amerikan iş Adamları Derneği davetlisi olarak Türkiyede bulunan ve ABD de ilk Türk olarak Belediye Başkanı olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunu Tayfun Selen

Tayfun Selen ve beraberindeki Türk Amerikan Ticaret Odası (TABA - AmCham) Genel Başkanı Ali Osman Akat, Türk Amerikan Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu, Türk Amerikan Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksel’in bulunduğu heyet, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ile bir araya geldiği ziyaretti  İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ünal ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gül de hazır bulundu.

Yaklaşık 20 yıl aradan sonra mezun olduğu üniversiteyi ziyaret eden İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Selen, İTÜ’de ağırlanmaktan son derece memnun olduğunu belirterek,“Mezun olduğum fakültenin dekanını da karışımda görünce sevincim arttı” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Karaca, İTÜ mezuru Selen'in ABD’deki ilk belediye başkanı olması kandilerini ayrıca gurur verdiğini, İTÜ’nün öğrencilere en büyük katkısı liderlik nosyonu vermekolduğunu belirterek, "Lider yetiştiren bir üniversiteyiz. Tayfun Selen Bey de bu örneklerden birisidir.” diye konuştu.

İTÜ’de öğrendiği bilgilerin Amerika’ya gittiğinde iş bulma konusunda yardımcı olduğunu kaydeden Selen, İTÜ’nün ne kadar önemli bir teknik okul olduğunu yaşayarak öğrendiğini ifade etti. Selen “ABD’de çalıştığım ilk işyerinde ofisteki bütün çizim elemanlarına, proje müdürlerine AutoCAD programını neredeyse ben öğrettim. Bu durumun İTÜ’de aldığımız eğitimin ne kadar ileriye yönelik ve pozitif olduğunun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Selin buradaki konuşmasını şöyle devam ettirdi.“Çok çalışmaya hazır olsunlar. Teknik Üniversite, mezunlarına önemli bir platform sağlayacaktır. Sadece eğitim açısından değil, bu işi bir iletişim platformu kurulabilmesi açısından, bir profesyonel iş ağını genişletme fırsatı yaratılması konusunda da çok büyük bir avantaja sahip olacaklarını düşünüyorum. Türkiye’deki en önemli profesyonel iş ağı gruplarından bir tanesi de İTÜ mezunlarıdır.”

Tayfun Selen kimdir?

Cumhuriyetçi Parti üyesi olan ve 15 yıldır New Jersey - Chatham'da yaşayan Selen, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu.

New Jersey'deki Montclair State University'de işletme alanında yüksek lisans yapan Selen, "Lincoln Educational Services" adlı okulun yönetiminde Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Tayfun Selen, 2019 yılında New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi Belediye Başkanlığı'na seçildi. ABD'de bu göreve gelen ilk Türk oldu. Selen, evli ve 1 çocuk babasıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 18:49
YORUM EKLE