Binlerce öğrenciye e-sınav yapıldı

8'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerine, kendi kazanım durumlarını değerlendirmek amacıyla elektronik değerlendirme sınavı yapıldı.

Eğitim 03.12.2015, 18:55
Binlerce öğrenciye e-sınav yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneleri kapattıktan sonra Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ve üniversite sınavlarına hazırlık için okullarda oluşturulan 'Destekleme ve Yetiştirme' kursları kapsamında, öğrencilerin deneme sınavlarını elektronik ortamda yapmaya başladı. 8'inci sınıf öğrencileri için yapılan e-değerlendirme sınavının ardından bugün 12'nci sınıflar için de yapıldı. Sınava halen okula devam 431 bin 825 12'nci sınıf öğrencisi ile 74 bin 801 mezun öğrenci olmak üzere toplam 506 bin 626 öğrenci katıldı.

YILDA 5 SINAV YAPILACAK

E-değerlendirme sınavının startı, Milli Eğitim Bakanlığı müsteşar yardımcısı Muhterem Kurt ve Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ın katılımıyla Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nden verildi. Müsteşar yardımcısı Kurt, dünyada ilk defa bu kadar büyük bir boyutta elektronik ortamda yapılabilen bu değerlendirme sınavının yılda 5 kez tekrarlanacağını söyledi.

300 BİN ÖĞRETMEN KURS İÇİN BAŞVURDU

12'nci sınıf öğrencilerinin 3-11 Aralık tarihleri arasında 'eba' şifreleriyle http://www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar, sinavlar.meb.gov.tr veya http://e-kurs.eba.gov.tr adresinden girerek yapabileceklerini anlatan Muhterem Kurt, bu yıl destekleme ve yetiştirme kurslarının 22 bin 272 kurs merkezinde başladığını, 4 milyon 307 bin 549 öğrenci ve kursiyerin bu kurslardan yararlanmak üzere başvurduğunu söyledi. Kurt, 38 bin 384'ü ücretli, 253 bin 494'ü kadrolu olmak üzere toplam 291 bin 878 öğretmenin bu kurslarda görev almak için müracaat ettiğini söyledi. 

GEÇİCİ TABLET DAĞITILDI

Değerlendirme sınavları sorularının 150 öğretmen tarafından hazırlandığını ve 37 akademisyen tarafından incelendiğini kaydeden Kurt, yaklaşık 40 bin sorunun üretildiğini de kaydetti. E-değerlendirme sınavının ilk uygulamasının yapıldığı Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nde ise son sınıf öğrencilerine geçici tablet dağıtıldı. Müsteşar yardımcısı Kurt tarafından öğrencilere sistem tanıtıldıktan sonra Türkiye genelindeki ilk sınavın startı verildi. Sınav öncesi bir öğrenci dağıtılan tabletlerin kalıcı olmasını talep etti. Ancak müsteşar yardımcısı Kurt, öncelikle 10'uncu sınıf öğrencilerine tablet dağıtımı yapılacağından bu talebi kabul edemeyeceğini, sınav sonrası öğrencilerden tabletlerin geri alınacağını söyledi.

Yorumlar (0)
banner442