Cumhurbaşkanı Erdoğan; TEOG Sınavını Yanlış Buluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum. Sayın Başbakanımla paylaşacağım. Önümüzdeki hafta devam edecek bu konuyla ilgili kararı hemen atalım diyeceğiz” dedi.

Eğitim 16.09.2017, 00:12 16.09.2017, 00:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan; TEOG Sınavını Yanlış Buluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber ve ATV ortak yayınına katıldı. Erdoğan TEOG sınavıyla ilgili olarak düşüncelerini aktardı:

“TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum”

Eğitim alanında yapılan çalışmaları anlatan Erdoğan, “Eski görüntüde sınıflardan başlarsak, benim sınıfım 75 kişiydi. Fakat aynı dönemde 100'ün üzerinde sınıf mevcutları da vardı. Burada tabi görüldüğü gibi bir kimse kitabını kimse defterini ve kitabını alamıyordu. Hep ikinci el alıyorlardı. Biz ilk geldiğimizde 6 sıfır atarak başladık. İkinci el kitap niye olsun dedik. Bizler okullar başlarken öğrencilerin kitapların ücretsiz olarak koyduk. Şu anda öğrenciler birinci hamur kağıt kitaplarını alıyorlar. Şu anda genç nesil o çileleri anne ve babalarına bir sorsalar, 'size kitap vermiyorlar mıydı' diye sorsalar. Kırtasiyecilerden biz defter kalem almaktan zorlanırdık. Hepsi karaborsaydı şimdi öyle bir şey yok. Ülke her düzeyde refah düzeye geldi. Bu dönemde 70 bin derslik 15 seneye sığdırdık. Şu anda Türkiye de 20 kişilik sınıflar var. Eğitimi biz birinci sıraya çıkardık. Yatırımlar gerekiyordu, ona başladık. Öğretmenle alımlarını bir numaraya koyduk. Ciddi sayıda öğretmen alımı yaptık. Daha da artıracağız. Okullarımızda boş ders olmasın diye çalışmalarımız Milli Eğitim Bakanlığımızla yapıyorlar. Şu anda Milli Eğitim'de eksiklerimiz var aşacağız. Eksiklerden bir tanesini bugün arkadaşlarım söyledi. Ben TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum. TEOG kaldırılması lazım. Okursun sene içinde notların bellidir ve bu notlarla yürürsün. Üniversite sınavından başarın neyse ona göre bölümlere girersin. Anneler babalar TEOG’dan dolayı çocuklarını kursa gönderiyorlar. Bizim yapmamız gerekenler okullardaki seviyeleri yükseltmemiz gerekiyor. Ben Başbakanlığımız döneminde bazı okullarda takviye dersleri verelim istedim. Ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bir kere söylerim olur biter. Ben Sayın Başbakanımla paylaşacağım. Önümüzdeki hafta devam edecek bu konuyla ilgili kararı hemen atalım diyeceğiz. Bu ülke neler çekti ya yetti artık. Çocuklar başarılı bir şekilde devam edecek. Her okul kendisi kendi imkanını yapar, o okula geçmek isteyen sınavla o okula geçer. Onu ileri seviyeye götürebiliriz. TEOG’la işi zorlaştırıyoruz. Bunlara ne lüzum var” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı'ndan öğrencilere kredi ve burs müjdesi

Öğrenci kredi ve burslarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs olayında biz ilk geldiğimiz dönemde 45 liraydı, şimdi ise 445 liraya çıkarttık. Bu yıl lisans ve üniversite öğrencilerine verilen bursu ve krediyi 470 lira oldu. Geçen yıl 285 lira yurtta kalanlara yardım ediyorduk, 330 liraya çıkarttık. Şimdi yüksek lisans öğrencilerine 940 lira doktora yapanlara ise 1410 liraya çıkarttık. Bu rakamlar adeta kendini geçindirmek değil, aile geçindirir duruma geldiler” dedi. 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)