Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği Bütün Çalışanlara Verilsin

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin” hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istedi.

Eğitim 16.07.2020, 19:03
Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği Bütün Çalışanlara Verilsin

“Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin” hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan tüm eğitim çalışanlarına verilmesini talep eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Talebin her toplu sözleşme sürecinde masaya getirildiğini ifade etti. Geylan, “966.114 öğretmenimize ödenek verebilen MEB bütçesi için 81.771 personele de hazırlık ödeneği verilmesi ciddi ek bir külfet getirmeyecektir” dedi.

Türk Eğitim-Sen’in yetkili olduğu dönemde alınan Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin uygun ölçeklerle tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi hususundaki KİK kararını da hatırlatan Genel Başkan Talip Geylan, aradan geçen yıllara rağmen bu kararın yasalaşması için herhangi bir çalışma yapılmadığını da belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklentilerini dile getiren Geylan, MEB’de bir ilke imza atarak eğitim öğretime hazırlık ödeneğini bütün eğitim çalışanlarına ödenmesini istedi.

966.114 öğretmenimize ödenek verebilen MEB bütçesi için 81.771 personele de hazırlık ödeneği verilmesi ciddi ek bir külfet getirmeyeceğini kaydeden Geylan, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nca hazırlanan 2019 Yılı İdari Faaliyet Raporu’na göre MEB’in toplam personel sayısı 1 milyon 27 bin 885 olduğunu, buna 22 Haziran 2020’de göreve başlayan 20 bin öğretmen de dahil olmadığını söyledi. Kurum personelinin 946 bin 114'ü eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer aldığına işaret eden Geylan,  81 bin 771 personel ise avukatlık, sağlık, yardımcı hizmetler, teknik ve genel idare hizmetleri sınıflarında istihdam edildiğini belirterek açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan MEB ve Yükseköğretim personelinin tamamına ödenmesini içeren talebimizi her toplu sözleşme sürecinde olduğu gibi son yapılan 2019 yılı toplu sözleşmesinde de gündeme getirdik.

Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in yetkili olduğu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı ve sendikamız arasında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporunda her yıl eğitim öğretim yılı başında ödenen Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin uygun ölçeklerle tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi hususunda görüş birliğine varılmıştı. Ancak aradan geçen yıllara rağmen bu kararın yasalaşması için herhangi bir çalışma yapılmadı. Sayın Bakan Selçuk’tan beklentimiz, ödenek konusunda alacağı yeni karar ile eğitim çalışanlarını bir bütün olarak gördüğünü göstermesidir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442