Geylan, MEB Telafi Eğitimi Tartışmalarına Açıklık Getirilmelidir

TBMM’de kabul edilen değişiklik ile 222 sayılı kanunda yapılan düzenlenmenin ardından kamuoyunda yaz tatilinde de eğitim verilecek haberleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Talip Geylan, “Öğrencilerimiz için telafi eğitimine tabiî ki evet bunun öğretmenler olarak tartışmasının yapılmasına dahi müsaade etmeyiz” dedi.

Eğitim 16.04.2020, 12:32 16.04.2020, 12:39
Geylan, MEB Telafi Eğitimi Tartışmalarına Açıklık Getirilmelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kovid-19 sebebi ile TBMM’de kabul edilen değişiklik ile 222 sayılı kanunda yapılan düzenlenmenin ardından kamuoyunda yaz tatilinde de eğitim verilecek haberleri hakkında yaptığı değerlendirmelerde “Öğrencilerimiz için telafi eğitimine tabiî ki evet bunun öğretmenler olarak tartışmasının yapılmasına dahi müsaade etmeyiz” dedi.

Düzenlemenin, önümüzdeki yıllarda (telafi eğitiminin dışında) seminer, kurs ya da mesleki eğitim gibi başka adlar altında istismar edilecek uygulamalara zemin oluşturmamasına dikkat çeken Talip Geylan'ın açıklaması şöyle:

“Öğrencilerimiz için telafi eğitimine tabii ki evet. Öğretmenler olarak, bunun tartışmasının yapılmasına dahi müsaade etmeyiz!

Ülkemiz olağanüstü bir süreci yaşıyor.

Ancak bu düzenlemenin, önümüzdeki yıllarda (telafi eğitiminin dışında) seminer, kurs ya da mesleki eğitim gibi başka adlar altında istismar edilecek uygulamalara zemin oluşturmamasına dikkat edilmelidir.

Yıllardır bazı çevrelerce dillendirilen “Öğretmen 3 ay tatil yapıyor” yalanının, idareyi tahrik ederek yanlış uygulamalara neden olabileceği endişesini taşımıyor değiliz. Söylemekten dilimizde tüy bitti: Kardeşim, öğrenciler tatilde olduğu için öğretmen okula gelmiyor. Anlamak bu kadar mı zor? Öğretmenin asıl işi ‘öğretmenliktir.’

Öte yandan ülkemizin mevsim koşulları, turizm ve tarımla uğraşan ailelerin çocukları düşünüldüğünde Temmuz ve Ağustos aylarından ziyade telafi eğitiminin Eylül ayında yapılması hususu daha uygun olacağı görülmelidir. Bu konuda MEB sanırım bir açıklama getirecektir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442