banner434

Hangi Yöntemle Özgeçmiş Yazmalı?

Eğitim 27.03.2022, 23:17
Hangi Yöntemle Özgeçmiş Yazmalı?

Özgeçmiş, kurumun kişi hakkında bilgi sahibi olmasında ve değerlendirmeye almasında önemli bir belgedir. Bu yüzden özgeçmiş hazırlarken dikkatli olunmalıdır. Özellikle ilk defa CV hazırlayacak olanlar, hangi yöntemle özgeçmiş yazmalı, sorusunu sık sormaktadır.

Bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü birçok özgeçmiş hazırlama yöntemi bulunmaktadır. Kişiye göre değişkenlik gösterir. Ayrıca özgeçmiş yöntemleri tek başına yeterli değildir. Seçilen yöntemin yanında genel olarak uyulması gereken CV kuralları vardır.

Özgeçmiş yönteminin kişiye uygun olması ve kurallara uyulması, özgeçmişin iyi olmasını sağlar. İyi özgeçmiş ise kurumların dikkatini çeker.

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Hangi yöntemle özgeçmiş yazmalı, sorusuyla beraber yapılan hatalar da araştırılmalıdır. CV örneklerinde bu hatalar görülebilir. CV hazırlarken en yaygın yapılan hatalardan biri, imla kurallarına dikkat edilmemesidir.

İmla kurallarının doğru uygulanması, gereksiz kelime kullanımından kaçınmak, mantığa uygun cümleler kurmak ve yazılanların okunabilir olması, kurumların özgeçmişi değerlendirmeye almasını sağlar.

CV sayfasının fazla olması da işverenlerin istediği bir durum değildir. Çünkü birçok özgeçmiş okumak, belli bir süre sonra yorucu olmaktadır. Bıkkınlık getirmemek adına özgeçmiş, iki sayfadan fazla olmamalıdır.

Günümüzde kurumsal firmalar, el yazısını kullanmaz. Belgelerini bilgisayardan hazırlar. Dolayısıyla özellikle kurumsal bir firmaya başvuru yapılacaksa özgeçmişin bilgisayar hazırlanması ve çıkarılması gerekir. El yazısı, kabul edilmez.

Bir CV örneğinin olması, yapılan hatalardan biridir. Farklı pozisyonlar ve kurumlar düşünülerek birkaç çeşit CV olmalıdır.

Özgeçmiş Yöntemleri Nelerdir?

Sık kullanılan 3 çeşit özgeçmiş yöntemi vardır. Bunlar; kombine, kronolojik ve fonksiyonel formattır. Kronolojik formatta tarihler dikkate alınır. Güncel tarihten eski dönemlere doğru bilgiler yazılır.

Kombine format, deneyimi ön plana çıkarır. Deneyimler detaylı yazıldıktan sonra alınan eğitimler ve başarılar yazılır.

Fonksiyonel formatta ise iş deneyimleri gruplara ayrılır. Yönetim, organizasyon ve pazarlama gibi çalışmalardan söz edilir.

Hangi yöntemle özgeçmiş yazmalı, sorusunun cevabını CV hazırlayan kişi belirler. Sektör ve firma göz önüne alınarak yöntem seçilmelidir. Kolaylık olması açısından her yöntemden bir örnek hazırlanabilir. Böylelikle birden fazla pozisyona başvuru yapılabilir.

Yorumlar (0)