İkili Eğitim Yapan Okullarımız Nasıl İkiye Bölünecek?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzeni uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Halen ülke genelinde önemli sayıda okulumuz tekli eğitimden yoksun durumda. Dolayısıyla ikili eğitim yapan okullarımız nasıl ikiye bölünecek?" diye sordu.

Eğitim 16.05.2020, 01:25 16.05.2020, 02:09
İkili Eğitim Yapan Okullarımız Nasıl İkiye Bölünecek?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın teması an az indirmek için yeni sıralar için ihale çıktığını bildiren Geylan, “Aslında bu hususta ivedilikle yapılması gereken; yeni sıralardan ziyade, yeni DERSLİK üretmektir.” dedi.

OKULLAR NASIL İKİYE BÖLÜNECEK?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, okullara dönüş kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzeni uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Öğrencilerin teması azaltmak için sınıfların ikiye bölünmesi düşüncesinin güzel olduğunu ancak ülke şartlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Geylan, “Halen ülke genelinde önemli sayıda okulumuz tekli eğitimden yoksun durumda. Dolayısıyla ikili eğitim yapan okullarımız nasıl ikiye bölünecek?” diye sordu. 

Genel BaşkanTalip Geylan açıklamasında, MEB yeni okul binaları inşa edilmesi için Hükümet nezdinde girişimlerde bulunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak bugünden yeni sıralar için ihaleye çıkmış. Öğrenciler arası teması azaltmak için düşünülen formüllerden biri de sınıfların ikiye bölünmesi imiş. Böylece bir derslikte uzun süre geçiren öğrenci sayısının en aza indirilmesi üzerinde duruluyor.

Düşünce güzel. Ama ülkemizin gerçekleri göz önüne alındığında bu planlamalar ne ölçüde hayata geçirilebilecek? Halen ülke genelinde önemli sayıda okulumuz tekli eğitimden yoksun durumda. Dolayısıyla ikili eğitim yapan okullarımız nasıl ikiye bölünecek? Ayrıca ikili eğitim yapıldığı halde kalabalık mevcutlara sahip olan sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni nasıl oluşturulacak? Aslında bu hususta ivedilikle yapılması gereken; yeni sıralardan ziyade, yeni DERSLİK üretmektir. MEB yeni okul binaları inşa edilmesi için Hükümet nezdinde girişimlerde bulunmalıdır."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442