"MEB, Yönetici Mülakatlarında Hak Gaspına İzin Vermemelidir"

MEB’de eğitim kurumları yöneticilikleri için 18-31 Temmuz tarihlerinde yönetici mülakatları yapılacağını hatırlatan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "adaletle hükmetmekle mükellef olanlar, kul hakkı gasp eden aymazların günahlarına ortak olmamalıdır." dedi.

Eğitim 17.07.2019, 11:10 17.07.2019, 11:59
"MEB, Yönetici Mülakatlarında Hak Gaspına İzin Vermemelidir"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, zamanında kul hakkı yenmesinin önüne geçildiğini belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Yönetici adayı tüm meslektaşlarıma hakkaniyet ve ahlak ölçüleri içerisinde gerçekleştirilmesini arzu ettiğim mülakat sürecinde başarılar diliyorum.” dedi.

KUL HAKKKI ÖNLENMİŞTİ

MEB’de eğitim kurumları yöneticilikleri için 18-31 Temmuz tarihlerinde yönetici mülakatları yapılacağını hatırlatan Talip Geylan, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, yerel seçimler öncesi yönetici mülakatlarında yazılı sınav puanı ölçüsünde değerlendirme yapılacağını duyurduğunu ifade etti. Geylan, "Nitekim Sayın Selçuk döneminde öğretmen atama ve görevde yükselme mülakatlarında yazılı puanları verilerek, kul hak yenilmesi önlenmişti. Şimdi beklenen, verilen sözlere dayanarak, yönetici mülakatlarının da aynı usulle yürütülmesidir. Zaten aksi bir tutum, yazılı sınavı anlamsızlaştırmak ve değersizleştirmek demektir” dedi.

DİLERİM ÇETELERE BU KEZ FIRSAT VERİLMEZ

Kendilerine yakışanın devlet adamlarının verdiği sözlere itibar etmek olduğunu, devlet adamlarına yakışan da verdikleri sözün gereğini yapmak olduğunu söyleyen Geylan, "Eğitim çalışanları mülakat sürecini yakinen takip edecek. Dilerim, görevde yükselme sınavında olduğu gibi, yönetici mülakatlarında da adalet korunur ve yıllardır MEB taşra teşkilatını tahakküm altına almış olan çetelere bu kez fırsat verilmez. Sayın Ziya Selçuk’un da defalarca ifade ettiği gibi, Mekke’nin anahtarını ehline veren bir kültürün yolcuları olanlar, ‘kenar mahalle’ okulunu dahi ehil ellere teslim etmekten kaçınmamalıdır. ‘Emaneti ehline vermenin’ yolu da okul idarecilerini, sendika/cemiyet/dernek aidiyetleri üzerinden değil, liyakat ve ehliyet esasına göre tayin etmektir." dedi.

YANLIŞ TASARRUFLARA TAHAMMÜL KALMAMIŞTIR

Okullarımız, başarılı ve donanımlı idarecilerin mülakat marifetiyle tasfiye edilerek, yine aynı yolla yandaşların yönetici olarak tayin edilmesiyle yıllardır çok yorulduğunu belirten Geylan, "Artık bu kirli düzene son verilmeli, adaletle hükmetmekle mükellef olanlar, kul hakkı gasp eden aymazların günahlarına ortak olmamalıdır." ifadelerini kullanarak yazılı basın açıklamasını şöyle tamamladı:

"Yıllardır çetevari yöntemlerle kurumlarımızı tahakküm altına alan yapılara karşı tedbir alınmamasından dolayı, eğitim kurumlarımızda huzur kalmamış, eğitim çalışanlarının motivasyonları katledilmiştir. Artık ne eğitim camiasının ne de ülkemizin ‘mahallenin memnuniyetini sağlamak’ adına yapılacak yanlış tasarruflara tahammülü kalmamıştır. Yönetici adayı tüm meslektaşlarıma hakkaniyet ve ahlak ölçüleri içerisinde gerçekleştirilmesini arzu ettiğim mülakat sürecinde başarılar diliyorum.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)